6. Morskie Regaty Konsulów w Gdyni wygrała załoga konsula honorowego Litwy
Aż 12 załóg wystartowało w VI Morskich Regatach Konsulów, które rozegrano w sobotę 7 września 2024 roku w Gdyni. Najlepsza okazała się załoga konsula honorowego Litwy, która wyprzedziła ekipy konsulów honorowych Malty i Francji.
trójmiasto wiadomości żeglarstwo żeglarstwo sportowe08 września 2024 | 12:37 | Źródło: Pomorski Związek Żeglarski | Gazeta Morska | Drukuj
VI Morskie Regaty Konsulów w Gdyni / fot. Tadeusz Lademann | Gazeta Morska
Regaty w Gdyni
Od 2019 roku w Gdyni organizowane są regaty dla konsulów honorowych. Mogą oni dzięki temu poznać piękno żeglarstwa i wspólnie spędzić czas na regatach. Frekwencja w tegorocznych regatach pozytywnie zaskoczyła, bo rok temu w Gdyni startowało sześć załóg.
Tym razem było ich dwa razy tyle i reprezentowały konsulów honorowych:
- Litwy – Józefa Poltroka,
- Seszeli – Wiesława Judyckiego,
- Bangladeszu – Jana Zacharewicza,
- Bułgarii – Jana Strawińskiego,
- Chile – Marka Listowskiego,
- Malty – Sławomira Kalickiego,
- Mołdawii – Jacka Tymińskiego,
- Szwecji – Magdaleny Pramfelt,
- Austrii – Marka Kacprzaka,
- Peru – Romana Walasińskiego
- i Francji – Alaina Momperta.
Ponadto w barwach jednej z chilijskich załóg wystartowała ambasador Chile w Polsce Ailyn Joo Liem.
Wszystkich uczestników imprezy przywitał w Marinie Yacht Park w Gdyni prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, który życzył żeglarzom dobrych regat.
– Frekwencja wyraźnie się zwiększyła z uwagi na to, że działalność Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce jest coraz bardziej aktywna – mówi Bogusław Witowski. – A regaty to dobra forma rekreacji, integracji, ale i pokazania się poszczególnych krajów w rywalizacji sportowej. Fajnie układa się też współpraca między Pomorskim Związkiem Żeglarskim a stowarzyszeniem, regaty są dobrze zorganizowane, z pełnym zabezpieczeniem. To cieszy i motywuje do działania.
W sobotę na Zatoce Gdańskiej udało się rozegrać trzy wyścigi, które zostały przeprowadzone wspólnie z mistrzostwami Polski klasy 2020. Wygrała załoga konsula honorowego Litwy w składzie: Tytus Butowski, Jakub Ramotowski i Jacek Milewski.
– Wygraliśmy pewnie dlatego, że mnie już nie było w załodze – mówi z uśmiechem Józef Poltrok, konsul honorowy Litwy. – Bardzo nam zależało nam na zwycięstwie, ale myślę, że trochę było w tym też przychylności losu.
Drugie miejsce zajęła załoga konsula honorowego Malty w składzie: Agata Barwińska, Sławomir Kalicki, Wojciech Szymulewicz i Piotr Pawłowski.
– Do tych regat mam szczególny stosunek, startuję w nich bo jestem konsulem Malty i działam w zarządzie Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce – mówi Sławomir Kalicki. – Uważam, że żeglarstwo świetnie integruje nasze środowisko, a my przez te regaty jesteśmy zauważeni. Angażujemy się w akcje charytatywne, by dzielić się tym co mamy. Warunki do żeglowania były fajne, choć ja wolałbym nieco mocniejszy wiatr.
Ostatnie miejsce na podium zajęła ekipa konsula honorowego Francji w składzie: Alain Mompert, Sławomir Kuźmicki, Ireneusz Kamiński i Krystian Pobłocki.
– Doskonale rozumiem pasję męża, który ma za sobą opłynięcie Antarktydy – mówi Anita Kamińska, żona Ireneusza Kamińskiego. – Dziś też mu bardzo kibicowałam i jak się okazuje skutecznie, bo zajęli trzecie miejsce.
– Od paru lat mąż bierze udział w tych regatach, widzę, że to dla niego ogromna przyjemność i radość – dodaje Grażyna Mompert, żona Alaina Momperta. – I ja ją podzielam.
Czwarte miejsce zajęła druga załoga konsula honorowego Chile w składzie: Dawid Gondek, Jędrzej Jachira, Marta Jachira i Barbara Szyszka, piąte Szwecji w składzie: Michał Stencel, Borys Malinowski, Michał Jacewicz i Magdalena Pramfelt, szóste Austrii w składzie: Damian Wiercioch, Ksawery Kacprzak, Konrad Okoniewski i Francesco Di Sora, a siódme Bangladeszu w składzie: Maria Fornalczyk, Jan Zacharewicz, Krzysztof Dolny i Michał Dolny.
Na ósmej lokacie uplasowała się pierwsza załoga konsula honorowego Chile w składzie: Marcel Krella, Michał Sowa, Szymon Hohenberg i Aylin Joo Liem, na dziewiątej Mołdawii w składzie: Oliwier Grabow, Krystian Nowicki, Michał Łągiewka i Aleksandra Listowska, na dziesiątej Bułgarii w składzie: Tomasz Mistat, Michał Motyka, Igor Oberda i Paweł Kallas, na jedenastej Peru w składzie: Robert Wereda, Celina Zakrzewska, Sławomir Dąbrowski, a na dwunastej Seszele w składzie: Mikołaj Terlecki, Michał Więc, Michał Amroziak i Bartosz Tomczak.
– Bardzo się cieszę z udziału bułgarskiej załogi w tych regatach – mówi Jan Strawiński, konsul honorowy Bułgarii i prezes Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce. – Nie ma nas w pierwszej trójce, ale nie tylko o rywalizację tu chodzi.
Organizatorem regat było Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce, współorganizatorem Pomorski Związek Żeglarski, a partnerem Marina Yacht Park. Patronem medialnym był portal Żeglarski.info.
Adam Mauks
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Redakcja Gazeta Morska
użytkownik
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Wojewoda pomorska wydała pozwolenie na budowę terminalu FSRU w Porcie Gdańsk
Pożar taśmociągu w Porcie Gdynia. Nikt nie poniósł obrażeń. Port pracuje bez zakłóceń
Nowy wiadukt zwiększy bezpieczeństwo i poprawi komunikację w mieście. Dojazd do Portu Gdynia łatwiejszy
Niebezpieczny kurs na Zatoce Gdańskiej. Interweniować musiała Straż Graniczna z Gdańska
W Porcie Gdańsk powstanie Agro Terminal. Zrealizuje go spółka Port Gdański Eksploatacja
Rozbudowa Terminala Zbożowego w Porcie Gdańsk
15 lot w 2024 roku z organami do przeszczepu. Gdyńscy lotnicy morscy od 2007 roku wspierają transplantologię
Chińskie dźwigi portowe m.in. w polskim porcie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa? Eksperci mają obawy
Energa sponsorem głównym Domu Reprezentacji Polski Kobiet w piłce nożnej
Morskie iluminacje rozświetlą Gdańsk. Ponad milion złotych za świetlne wspomnienia z nad morza
REKLAMA