6. Morskie Regaty Konsulów w Gdyni wygrała załoga konsula honorowego Litwy
Aż 12 załóg wystartowało w VI Morskich Regatach Konsulów, które rozegrano w sobotę 7 września 2024 roku w Gdyni. Najlepsza okazała się załoga konsula honorowego Litwy, która wyprzedziła ekipy konsulów honorowych Malty i Francji.
trójmiasto wiadomości żeglarstwo żeglarstwo sportowe08 września 2024 | 12:37 | Źródło: Pomorski Związek Żeglarski | Gazeta Morska | Drukuj
VI Morskie Regaty Konsulów w Gdyni / fot. Tadeusz Lademann | Gazeta Morska
Regaty w Gdyni
Od 2019 roku w Gdyni organizowane są regaty dla konsulów honorowych. Mogą oni dzięki temu poznać piękno żeglarstwa i wspólnie spędzić czas na regatach. Frekwencja w tegorocznych regatach pozytywnie zaskoczyła, bo rok temu w Gdyni startowało sześć załóg.
Tym razem było ich dwa razy tyle i reprezentowały konsulów honorowych:
- Litwy – Józefa Poltroka,
- Seszeli – Wiesława Judyckiego,
- Bangladeszu – Jana Zacharewicza,
- Bułgarii – Jana Strawińskiego,
- Chile – Marka Listowskiego,
- Malty – Sławomira Kalickiego,
- Mołdawii – Jacka Tymińskiego,
- Szwecji – Magdaleny Pramfelt,
- Austrii – Marka Kacprzaka,
- Peru – Romana Walasińskiego
- i Francji – Alaina Momperta.
Ponadto w barwach jednej z chilijskich załóg wystartowała ambasador Chile w Polsce Ailyn Joo Liem.
Wszystkich uczestników imprezy przywitał w Marinie Yacht Park w Gdyni prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, który życzył żeglarzom dobrych regat.
– Frekwencja wyraźnie się zwiększyła z uwagi na to, że działalność Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce jest coraz bardziej aktywna – mówi Bogusław Witowski. – A regaty to dobra forma rekreacji, integracji, ale i pokazania się poszczególnych krajów w rywalizacji sportowej. Fajnie układa się też współpraca między Pomorskim Związkiem Żeglarskim a stowarzyszeniem, regaty są dobrze zorganizowane, z pełnym zabezpieczeniem. To cieszy i motywuje do działania.
W sobotę na Zatoce Gdańskiej udało się rozegrać trzy wyścigi, które zostały przeprowadzone wspólnie z mistrzostwami Polski klasy 2020. Wygrała załoga konsula honorowego Litwy w składzie: Tytus Butowski, Jakub Ramotowski i Jacek Milewski.
– Wygraliśmy pewnie dlatego, że mnie już nie było w załodze – mówi z uśmiechem Józef Poltrok, konsul honorowy Litwy. – Bardzo nam zależało nam na zwycięstwie, ale myślę, że trochę było w tym też przychylności losu.
Drugie miejsce zajęła załoga konsula honorowego Malty w składzie: Agata Barwińska, Sławomir Kalicki, Wojciech Szymulewicz i Piotr Pawłowski.
– Do tych regat mam szczególny stosunek, startuję w nich bo jestem konsulem Malty i działam w zarządzie Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce – mówi Sławomir Kalicki. – Uważam, że żeglarstwo świetnie integruje nasze środowisko, a my przez te regaty jesteśmy zauważeni. Angażujemy się w akcje charytatywne, by dzielić się tym co mamy. Warunki do żeglowania były fajne, choć ja wolałbym nieco mocniejszy wiatr.
Ostatnie miejsce na podium zajęła ekipa konsula honorowego Francji w składzie: Alain Mompert, Sławomir Kuźmicki, Ireneusz Kamiński i Krystian Pobłocki.
– Doskonale rozumiem pasję męża, który ma za sobą opłynięcie Antarktydy – mówi Anita Kamińska, żona Ireneusza Kamińskiego. – Dziś też mu bardzo kibicowałam i jak się okazuje skutecznie, bo zajęli trzecie miejsce.
– Od paru lat mąż bierze udział w tych regatach, widzę, że to dla niego ogromna przyjemność i radość – dodaje Grażyna Mompert, żona Alaina Momperta. – I ja ją podzielam.
Czwarte miejsce zajęła druga załoga konsula honorowego Chile w składzie: Dawid Gondek, Jędrzej Jachira, Marta Jachira i Barbara Szyszka, piąte Szwecji w składzie: Michał Stencel, Borys Malinowski, Michał Jacewicz i Magdalena Pramfelt, szóste Austrii w składzie: Damian Wiercioch, Ksawery Kacprzak, Konrad Okoniewski i Francesco Di Sora, a siódme Bangladeszu w składzie: Maria Fornalczyk, Jan Zacharewicz, Krzysztof Dolny i Michał Dolny.
Na ósmej lokacie uplasowała się pierwsza załoga konsula honorowego Chile w składzie: Marcel Krella, Michał Sowa, Szymon Hohenberg i Aylin Joo Liem, na dziewiątej Mołdawii w składzie: Oliwier Grabow, Krystian Nowicki, Michał Łągiewka i Aleksandra Listowska, na dziesiątej Bułgarii w składzie: Tomasz Mistat, Michał Motyka, Igor Oberda i Paweł Kallas, na jedenastej Peru w składzie: Robert Wereda, Celina Zakrzewska, Sławomir Dąbrowski, a na dwunastej Seszele w składzie: Mikołaj Terlecki, Michał Więc, Michał Amroziak i Bartosz Tomczak.
– Bardzo się cieszę z udziału bułgarskiej załogi w tych regatach – mówi Jan Strawiński, konsul honorowy Bułgarii i prezes Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce. – Nie ma nas w pierwszej trójce, ale nie tylko o rywalizację tu chodzi.
Organizatorem regat było Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce, współorganizatorem Pomorski Związek Żeglarski, a partnerem Marina Yacht Park. Patronem medialnym był portal Żeglarski.info.
Adam Mauks
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Redakcja Gazeta Morska
użytkownik
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Kolos w porcie w Gdyni. W stoczni CRIST zakończono budowę statku CSOV o oznaczeniu NB320
Wojewoda pomorska wydała pozwolenie na budowę terminalu FSRU w Porcie Gdańsk
Pożar taśmociągu w Porcie Gdynia. Nikt nie poniósł obrażeń. Port pracuje bez zakłóceń
Nowy wiadukt zwiększy bezpieczeństwo i poprawi komunikację w mieście. Dojazd do Portu Gdynia łatwiejszy
Niebezpieczny kurs na Zatoce Gdańskiej. Interweniować musiała Straż Graniczna z Gdańska
W Porcie Gdańsk powstanie Agro Terminal. Zrealizuje go spółka Port Gdański Eksploatacja
Rozbudowa Terminala Zbożowego w Porcie Gdańsk
15 lot w 2024 roku z organami do przeszczepu. Gdyńscy lotnicy morscy od 2007 roku wspierają transplantologię
Chińskie dźwigi portowe m.in. w polskim porcie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa? Eksperci mają obawy
Energa sponsorem głównym Domu Reprezentacji Polski Kobiet w piłce nożnej
REKLAMA