50. rocznica śmierci Eugeniusza Kwiatkowskiego
Eugeniusz Kwiatkowski jako minister przemysłu i handlu, odegrał kluczową rolę w rozwoju Portu Gdynia. Dzięki jego wizji udało się przekształcić Gdynię w dynamiczny ośrodek miejski.
historia trójmiasto wiadomości23 sierpnia 2024 | 14:07 | Drukuj
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kim był Eugeniusz Kwiatkowski?
Urodził się 30 grudnia 1888 roku w Krakowie, jego ojciec był urzędnikiem kolei krakowskiej. Młody Eugeniusz kształcił się w lwowskim Gimnazjum Franciszka Józefa, a później w Gimnazjum Ojców Jezuitów w Bąkowicach, gdzie w 1907 roku zdał egzamin dojrzałości. Swoją karierę naukową kontynuował na Wydziale Chemii Technicznej Politechniki Lwowskiej, a następnie w Monachium.
W trakcie I wojny światowej był żołnierzem Legionów Polskich oraz współpracował z Polską Organizacją Wojskową. W czasie wojny polsko-bolszewickiej (1920 rok) był pracownikiem sekcji chemicznej Głównego Urzędu Zaopatrzenia Armii przy Ministerstwie Spraw Wojskowych.
Swoją karierę polityczną rozpoczął po przewrocie majowym w 1926 roku, wtedy premier Kazimierz Bartel powierzył mu stanowisko ministra przemysłu i handlu. Pełniąc tę funkcję przyczynił się do powstania i zrealizowania pomysłu budowy portu w Gdyni i fabryki związków azotowych w Mościcach pod Tarnowem.
W 1928 roku został wybrany posłem z ramienia Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. W latach 1931-1935 pełnił funkcję dyrektora Państwowych Fabryk Związków Azotowych w Chorzowie i Mościcach, którą opuścił, aby w 1935 roku objąć stanowisko wicepremiera oraz ministra skarbu w rządach Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego i Felicjana Sławoja Składkowskiego.
Gdy wybuchła II wojna światowa, wraz z rządem przekroczył granicę z Rumunią, gdzie został internowany.
Losy Kwiatkowskiego po 1945 roku
Po II wojnie światowej Kwiatkowski powrócił do Polski. Od razu objął stanowisko kierownika Delegatury Rządu ds. Odbudowy Wybrzeża oraz przewodniczącego Komisji Planu Rozbudowy Trójmiasta. W latach 1947-1952 pełnił funkcję posła na Sejm Ustawodawczy, jednak ze względu na konflikt z komunistami został odsunięty od działalności państwowej.
Następnie przeprowadził się do Krakowa i poświęcił pracy naukowej. Wykładał historię gospodarczą świata na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Gdyni.
W 1973 roku oceniał projekt budowy Portu Północnego, a w 1974 roku został uhonorowany doktoratem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego za zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki morskiej oraz teorii ekonomii.
Eugeniusz Kwiatkowski zmarł w wieku 85 lat, 22 sierpnia 1974 roku w Krakowie.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Polska Marynarka Handlowa na wojennych szlakach (1939-1945)
Rocznica śmierci admirała Romualda Wagi - hołd dla byłego dowódcy Marynarki Wojennej RP
397. rocznica Bitwy pod Oliwą. Symbol polskiej potęgi morskiej i zwycięstwa nad szwedzką armadą
87 lat w służbie biało-czerwonej. ORP Błyskawica, świadek historii i symbol Marynarki Wojennej z Virtuti Militari
Jubileusz 100 lat pisma „Morze" w Krakowie i Lęborku....było i będzie czyli listopad w morskiej kronice
40. rocznica śmierci patrona Morskiego Oddziału Straży Granicznej pułkownika Karola Bacza
Medale Reipublicae Memoriae Meritum wręczone. Wyróżnione zostały ludzie morza
Pomorski Kongres Pamięci Narodowej w Gdańsku. „Dumnie jest być Polakiem”
Z szacunku do historii polskiego i polsko-duńskiego ruchu oporu. Wizyta polskich marynarzy w Ryvangen
Startuje Pomorski Kongres Pamięci Narodowej. Dwa dni historii, kultury, nowych technologii i edukacji w Gdańsku
REKLAMA