Żegnamy legendę. Ceremonia pogrzebowa kpt. Zbigniewa Sulatyckiego.

8 września 2024 roku zmarł Zbigniew Sulatycki, kapitan żeglugi wielkiej, który przez całe swoje życie związany był z morzem oraz gospodarką morską. 10 września w Sopocie i Gdyni odbyły się uroczystości pogrzebowe kapitana.

wiadomości

11 września 2024   |   14:19   |   Źródło: IPN / Gazeta Morska   |   Drukuj

fot. IPN

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. św. Bernarda w Sopocie. Po nabożeństwie odbył się pochówek na cmentarzu komunalnym na Witominie w Gdyni. W trakcie ceremonii, list Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał Andrzej Dera, natomiast list od Prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, przedstawił Joachim Brudziński, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Głos zabrali także premier Mateusz Morawiecki oraz kapitan Andrzej Królikowski, reprezentujący Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej.

Kapitan Zbigniew Sulatycki był autorytetem dla wszystkich. Osobiście wiele mu zawdzięczam. Jestem pełen uznania dla jego życiowej mądrości i odważnego świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa – mówił ks. bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

Córka zmarłego,  zabrała głos jako ostatnia, podziękowała wszystkim zebranym za obecność oraz wsparcie w tych trudnych chwilach. W imieniu Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Karola Nawrockiego, kondolencje złożył Dyrektor IPN Gdańsk, dr Marek Szymaniak.

Kapitan Zbigniew Sulatycki pozostanie w pamięci wielu jako człowiek, który całe życie poświęcił sprawom morza i ojczyzny. Spoczywaj w pokoju, Kapitanie.

Kapitan Żeglugi Wielkiej Zbigniew Sulatycki 

Urodził się w 1933 roku i przez całe swoje życie był związany z morzem oraz gospodarką morską. Był wybitnym ekspertem w dziedzinie budownictwa okrętowego oraz gospodarki morskiej, który odegrał kluczową rolę w kształtowaniu polskiej żeglugi oraz przemysłu stoczniowego.

Zbigniew Sulatycki pełnił wiele istotnych funkcji zarówno w strukturach państwowych, jak i w branży morskiej. Jako kapitan żeglugi wielkiej, Sulatycki zdobywał doświadczenie na wielu morskich szlakach, zarządzając załogami i statkami na różnych morzach świata. Jego ogromne kompetencje i pasja dla gospodarki morskiej sprawiły, że zyskał uznanie jako wybitny specjalista, cieszący się autorytetem wśród współpracowników i młodszych pokoleń marynarzy.

W latach 80. XX wieku był zaangażowany w działalność opozycyjną, wspierając ruch „Solidarność”. Po transformacji ustrojowej w 1989 roku, kontynuował pracę na rzecz rozwoju polskiej gospodarki morskiej, doradzając kolejnym rządom i instytucjom. Jego aktywność nie ograniczała się tylko do kwestii gospodarczych – był również zaangażowany w działania patriotyczne i związane z edukacją morską młodzieży.

Za swoje zasługi Zbigniew Sulatycki został odznaczony wieloma państwowymi i branżowymi wyróżnieniami. Zawsze pozostawał wierny wartościom, które wyznawał – lojalności wobec ojczyzny i solidarności z ludźmi morza.

Zmarł 8 września 2024 roku, w wieku 91 lat.

Odwiedź nas na gazetamorska.pl.

Daniel Nawrocki
redaktor

galeria


komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz