Wątpliwości w sprawie budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni. Zarząd wydłużył postępowanie do 2025 roku
Nie udało się wybrać partnera do budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni, choć odbyła się seria spotkań z uczestnikami postępowania. Potencjalni partnerzy zgłosili szerg uwag takich spraw jak funkcjonalność nabrzeża. CO ważne, Wydłużenie terminu nie wstrzymuje budowy nowych falochronów.
gospodarka morska porty przemysł stoczniowy trójmiasto wiadomości29 września 2024 | 18:40 | Źródło: Port Gdynia | Gazeta Morska | Drukuj
Spotkanie z uczestnikami postępowania w sprawie budowy Portu Zewnętrznego Gdynia odbywały się przez ostatnie tygodnie - poinformowało w swoim komunikacie biuro prasowe gdyńskiego portu.
- Zarząd Morskiego Portu Gdyni dostrzega potrzebę adaptacji założeń projektu i dlatego postanowił po raz kolejny przełożyć termin. Decyzja ta motywowana jest także potrzebą zgłaszaną przez podmioty dopuszczone do postępowania, dla których przygotowanie ofert jest czasochłonne, a jednocześnie wnoszą postulaty wprowadzenia zmian do dokumentacji - podano w informacji Portu Gdynia. - Żaden z postulatów nie zmierza do takiej zmiany projektu, która miałaby charakter zasadniczy. Mają one raczej na celu lepsze dostosowanie założeń do potrzeb rynku, te zaś zmieniają się dynamicznie.
Nowe falochrony w Porcie Gdynia
Postępowanie wydłużono do czerwca 2025 roku, co nie będzie kolidowało z zakładaną budowy nowych falochronów. W tej sprawie umowa z wykonawcą ma zostać zawarta w środę 2 października 2024 roku.
Głębokowodny Port Zewnętrzny w Gdyni
W Gdyni mówią wprost, że Port Zewnętrzny to najważniejszy projekt w historii Portu Gdynia od czasu jego wybudowania. Ma pomóć w obsłudze zwiększającego się popytu na przeładunki kontenerowe w polskich portach morskich, kóry w 2050 roku ma osięgnąć wartość około 9,5 mln TEU.
Projekt obejmuje budowę nowego pirsu portowego (czyli sztucznego półwyspu), na którym zostanie zlokalizowany terminal kontenerowy oraz prawdopodobnie inne dodatkowe instalacje.
- Port Zewnętrzny stanie się przedłużeniem istniejącego Mola Węglowego. Pogłębione nowe akweny Portu Gdynia przy Nabrzeżach Portu Zewnętrznego uzyskają głębokość przy nabrzeżach 17 m - wyjaśniają w Porcie Gdynia.
Prace nad Portem Zewnętrznym w Gdyni rozpoczęły się w 2018 roku. W grudniu 2021 roku wydana została pozytywna decyzja środowiskowa. Całość ma być zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Gotowy Port Zewnętrzny w Gdyni zwiększy jego powierzchnię gdyńskiego portu o 151 hektarów, czyli niemal podwoi metraż dzisiejszego terenu.
Port Zewnętrzny w Gdyni ma umożliwić obsługę kontenerowych statków oceanicznych o parametrach Baltmax (długości do 430 metrów, potem też do 490 m, szerokości do ok. 70 metrów i zanurzeniu do 15,5 metra).
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Redakcja Gazeta Morska
użytkownik
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Nowy inwestor w szczecińskim Porcie. Powstanie nowy uniwersalny terminal przeładunkowy
Wojewoda pomorska wydała pozwolenie na budowę terminalu FSRU w Porcie Gdańsk
RWE uzyskało pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II
Przemysł morski mobilizuje się do wdrożenia czystych paliw. Dekada przełomu dla czystej żeglugi
W Porcie Gdańsk powstanie Agro Terminal. Zrealizuje go spółka Port Gdański Eksploatacja
Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka: "Podpisaliśmy kolejne umowy na terminal kontenerowy w Świnoujściu"
Pierwsze rozładowanie przy nowym nabrzeżu w Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu
Nowy Morski Terminal Przeładunkowy już gotowy
Rekordowe importy węgla przez Chiny w 2024 roku. Jak wpływają na transport morski?
Maersk przekształca magazyn w Chennai w obiekt zarządzany wyłącznie przez kobiety
REKLAMA