Szkolenie przetrwania na morzu. Przyszli piloci wojskowi w akcji w Zeebrugge
Młodzi piloci wojskowi oraz przyszli członkowie załóg lotniczych odbyli intensywne szkolenie „Sea Survival Initial Course” w Zeebrugge – obowiązkowy etap przygotowania każdego aviatora wojskowego do działania w ekstremalnych warunkach. Wsparcia logistycznego udzieliła belgijska Marynarka Wojenna, która udostępniła do ćwiczeń patrolowiec Castor.
lotnictwo marynarka wojenna na świecie wiadomości13 lipca 2025 | 07:03 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Siły Powietrzne Belgii
Szkolenie podzielone zostało na część teoretyczną i praktyczną. Pierwszy dzień poświęcony był zajęciom na basenie, gdzie uczestnicy uczyli się podstawowych zasad przetrwania w wodzie: skoków z wysokości, pływania w kombinezonach ratunkowych, korzystania z tratwy oraz współpracy w grupie w warunkach symulowanego wypadku. Drugi dzień odbył się już na pełnym morzu – pod czujnym okiem instruktorów SERE (Survival, Evasion, Resistance, Extraction) z belgijskiej Komponenty Powietrzno-Kosmicznej.
Jak podkreślają instruktorzy, szkolenie to ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa personelu latającego, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że aż 72% powierzchni Ziemi pokrywa woda.
- Nasi piloci regularnie przelatują nad obszarami morskimi. W razie awarii lub działań nieprzyjaciela muszą być gotowi na wodowanie i przetrwanie do czasu nadejścia pomocy – tłumaczy dowódca ośrodka szkoleniowego.
Uczestnicy podkreślają, że szkolenie stanowiło nie tylko wyzwanie fizyczne, ale i psychiczne. Dla wielu była to pierwsza realna okazja do współpracy z Marynarką Wojenną w warunkach operacyjnych. Ćwiczenia kończył realistyczny scenariusz: skok do morza, dotarcie do tratwy ratunkowej, wezwanie pomocy i bezpieczne podjęcie na pokład okrętu. Kluczową rolę odegrała umiejętność opanowania stresu i działania w sytuacjach wysokiego napięcia.
- To nie tylko test umiejętności technicznych, ale i lekcja zimnej krwi oraz pracy zespołowej – mówi jeden z uczniów-pilotów. - Dziś wiem, jak korzystać z zestawu ratunkowego i jak zachować się w razie wodowania. Mam większe zaufanie do siebie i zespołu.
Szkolenie odbywa się zgodnie z międzynarodowymi normami dotyczącymi bezpieczeństwa lotów i stanowi nieodłączny element przygotowania operacyjnego. Jego znaczenie będzie tylko rosnąć – szczególnie w kontekście planowanego wprowadzenia myśliwców F-35 do belgijskich sił powietrznych. Dla młodych lotników to początek drogi ku nowej erze w obronności.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria












komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
439. osoba uratowana przez załogi SAR Marynarki Wojennej. Pomocy wymagał pasażer statku Seven Seas Navigator
COSCO Shipping z nowym kontraktem logistycznym dla drugiej linii montażowej Airbusa A320 w Tianjin
Atlantic Alliance 2025: holendersko-amerykańska interoperacyjność na pokładzie HNLMS Johan de Witt
Załoga śmigłowca Marynarki Wojennej ewakuowała pasażera z promu Stena Estelle. To już 816. akcja ratunkowa
Kitesurfer uratowany dzięki wzorowej współpracy służb. 815. akcja SAR Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej
Kolejna akcja SAR załóg Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Ewakuacja medyczna ze statku AIDAbella
AH-64D Apache już w Polsce. Nowy rozdział dla lotnictwa wojsk lądowych
„Akcja Serce” po raz 101. Lotnicy morscy ponownie w służbie życia
Bayraktar TB3: 100 udanych misji pokładowych na TCG Anadolu
Tajlandia wybiera myśliwce Saab Gripen E/F. Nowy etap w strategicznym partnerstwie z Szwecją
REKLAMA