Sezon wycieczkowców w Porcie Gdańsk na półmetku. W Trójmieście zacumował Crystal Symphony
Wycieczkowce w Gdańsku. 36 z zapowiadanych 62 jednostek pasażerskich zawitało do Portu Gdańsk. Miłośnicy pięknych i luksusowych cruiserów ogą nacieszyć się ich widokiem.
trójmiasto turystyka morska i rekreacja wiadomości11 sierpnia 2024 | 12:46 | Źródło: Port Gdańsk | Gazeta Morska | Drukuj
Turyści w Gdańsku są mile widziani, bo według szacunków zostawiają tu od 3 do 5 mln dolarów rocznie. To dlatego wycieczkowe jednostki tak chętnie witane są w Porcie Gdańsk. A ten z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem touroperatorów.
Szczyt wizyt cruiserów w Gdańsku przypadł na środek wakacji 2024, gdy w kanale portowym w Gdańsku, w tym samym czasie, zacumowały trzy wycieczkowce i prom. Jak informuje Port Gdańsk, najwięcej wycieczkowców cumuje przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte (od kwietnia do sierpnia przypłynęło tam 28 jednostek).
W tym roku sezon wycieczkowców w Gdańsku zakończy się tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 15 grudnia. Wtedy do Gdańska przypłynie francuski Le Commandant Charcot, mierzący niecałe 150 metrów.

Wycieczkowce w Porcie Gdańsk. Zagraniczni turyści w Gdańsku
Do Gdańska luksusowymi statkami przypłynęło ponad 18 tysięcy turystów (od kwietnia do pierwszego tygodnia sierpnia 2024 roku). To głównie Amerykanie, Brytyjczycy, Niemcy, Australijczycy, Kanadyjczycy oraz Francuzi. Goście, po zejściu na ląd, mają do 10 godzin na zwiedzanie. Najchętniej odwiedzają:
Trakt Królewski,
Dwór Artusa,
Bazylikę Mariacką,
Katedrę Oliwską (koncerty organowe),
zamek w Malborku,
Europejskie Centrum Solidarności,
Muzeum Bursztynu,
Muzeum II Wojny Światowej.
– Nasza aktywność na targach i działalność w organizacjach takich jak Cruise Baltic, czy Cruise Europe, przynosi efekty. Trzeba przekonywać armatorów wycieczkowych, że basen Morza Bałtyckiego to region spokojny i bezpieczny. Co roku prezentujemy naszą ofertę handlową podczas różnych spotkań, zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych – wyjaśnia Michał Stupak, menadżer klienta Portu Gdańsk.
Rekordowy pod względem liczby zawinięć był 2022 rok. Wówczas do Portu Gdańsk przypłynęło aż 79 wycieczkowców (na pokładach miały 29,5 tys. pasażerów). Wpływ na to miało wyraźne odbicie po pandemii. Głównym touroperatorem, obsługującym pasażerów jest Baltic Gateway.
Pięciogwiazdkowy kolos w Porcie Gdańsk
Crystal Symphony, to największy wycieczkowiec, który odwiedzi Port Gdańsk w 2024 roku. Pływa pod banderą Bahamów, mierzy aż 238 metrów długości i 30 m szerokości, rozwija prędkość do 20 węzłów. Po morzach i oceanach pływa od 1995 roku. To luksusowy, pięciogwiazdkowy pływający hotel, z eleganckimi kabinami, dwoma basenami, spa i centrum fitness, kortem do tenisa, polem do golfa, kasynem, kinem, biblioteką, a nawet międzywyznaniową świątynią. Do dyspozycji pasażerów jest osiem pokładów. Na ostatnim z nich, na dziobie statku, ulokowany został specjalny taras widokowy.
Na pokładzie może pomieścić ok. tysiąca pasażerów, obsługiwanych przez ponad 500 osób z załogi. Crystal Symphony do Gdańska przypłynął z Kopenhagi, wcześniej zawijał m.in. do Amsterdamu, Hawru, czy na brytyjską wyspę Guernsey na Kanale La Manche. Z Gdańska wyruszy w kilka rejsów po Morzu Bałtyckim i Północnym, a potem popłynie na Morze Śródziemne, a następnie wyruszy w rejs dookoła Afryki.
Crystal Symphony nie był jedyną jednostką, która tego samego dnia zawinęła do Portu Gdańsk, bo towarzyszy mu Viking Neptune, wycieczkowiec napędzany wodorem. Na pokładzie pomieści ponad 900 pasażerów. Jednostka ma długość 228,30 metrów, szerokość 32 metry i posiada 9 pokładów z ok. 460 pokojami, kinem, teatrem, barami, restauracjami, zielonym tarasem, krytym basenem, spa oraz sklepami. Powiewa na nim norweska bandera.
W porównaniu z tymi dwoma jednostkami – Clio, statek pasażerski pływający pod maltańską banderą, który zacumował w porcie również 5 sierpnia, to maluch. Ma zaledwie 100,26 m długości.
Kolejny wycieczkowy kolos w Porcie Gdańsk przypłynie we wtorek 3 września. Będzie to Spirit of Discovery mierzący 236,7 m.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Paula Milewicz
redaktor
galeria

komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Polska buduje fundamenty europejskiego offshore. Baltic Towers startuje z produkcją
Bałtyk w stanie gotowości. Polska reaguje na zagrożenie ze strony „floty cieni”
Sprawna akcja ratunkowa w Porcie Gdańsk. Załoga „Pioruna” po raz kolejny w akcji
Podejrzane manewry „floty cieni” na Bałtyku. Interwencja polskich służb i działania zabezpieczające ORP „Heweliusz”
Akcja ratunkowa w Porcie Gdańsk. „Piorun” ratuje jelenia z kanału portowego
Sezon wycieczkowców w Porcie Gdańsk trwa. Na pokładzie Viking Vela zmieści się nawet tysiąc pasażerów
Startuje 11. sezon Polskiej Ligi Żeglarskiej. Elita spotka się pod żaglami na sopockich wodach
Rok 2026 rokiem Gdyni. Morskie serce Polski w centrum narodowej pamięci i nowoczesności
II Morski Festiwal Nauki w Gdyni: nauka bliska morzu, człowiekowi i przyszłości
Port Gdańsk wspiera strażaków. Darowizna na rzecz bezpieczeństwa publicznego
REKLAMA