Piotr Biankowski przepłynął 40-kilometrowe jezioro Memphremagog. Gdynianin przeszedł do historii

Piotr Biankowski, długodystansowy pływak open water, przepłynął jezioro Memphremagog leżące na granicy USA i Kanady. Gdynianin jest też organizatorem Gdynia Winter Swimming Cup,a w USA towarzyszyła mu między innymi Aleksandra Kabelis.

sport trójmiasto turystyka morska i rekreacja wiadomości

27 sierpnia 2024   |   12:26   |   Źródło: Piotr Biankowski, Aleksandra Kabelis | Gazeta Morska   |   Drukuj

Piotr Biankowski oraz Aleksandra Kabelis / fot. mat. Piotra Biankowskiego | Gazeta Morska

Piotr Biankowski oraz Aleksandra Kabelis / fot. mat. Piotra Biankowskiego | Gazeta Morska

Próba pływacka odbyła się w nocy z 21 na 22 sierpnia i zajęła 15 godzin oraz 57 minut. Piotr Biankowski dokonał tego jako pierwszy Polak w historii, zdobywając tym samym jako szósta osoba na świecie tytuł Potrójnej Korony jezior potwornych na świecie (w której skład wchodzą jezioro Loch Ness przepłynięte przez Biankowskiego w 2022 roku oraz jezioro Tahoe poonane w 2024 roku).

Próba Biankowskiego rozpoczęła się chwilę po północy w czwartek 22 sierpnia przy delikatnych opadach deszczu. Pomimo trwającego lata warunki były bardzo mało sprzyjające do pływania - temperatura powietrza przez całą przeprawę wahała się pomiędzy zaledwie 13-16 stopniami Celsjusza. Temperatura wody wynosiła 20 stopni Celsjusza.

Jezioro Memphremagog, słynące z zamieszkującego go potwora Mempre zlokalizowane jest na granicy USA i Kanady. To polodowcowe jezioro o długości 40 km w kanadyjskiej prowincji Quebec i amerykańskim stanie Vermont. 73% jego powierzchni znajduje się w Kanadzie, a 27% w Stanach Zjednoczonych.

Podczas przepraw Piotrowi towarzyszyła łódka asekuracyjna organizacji Kingdom Games z Newport oraz oficjalny obserwator z federacji, który sprawdzał, czy próba odbywa się zgodnie z zasadami. Jako support oraz wsparcie na łodzi Piotrowi towarzyszyła pływaczka długodystansowa Aleksadra Kabelis, która zaledwie dwa tygodnie wcześniej przepłynęła 34-kilometrowy kanał Catalina w Los Angeles oraz drugi suport, Beata Zwolińska.

Podczas próby Aleksandry przez Kanał Catalina to właśnie Piotr odpowiadał za support na łodzi – podczas całego wyjazdu pływacy wspierali się, wymieniając się rolami.

Tak przepłynął jezioro Memphremagog

Zgodnie z zasadami światowego pływania open water, aby pływacka próba zakończyła się sukcesem, pływak musi dotrzeć na drugi brzeg o własnych siłach. Podczas płynięcia nie może dotykać łodzi ani wejść na jej pokład. Niedozwolone jest używanie pianek ocieplających, płetw oraz innego sprzętu wspomagającego. Na sobie można mieć tylko strój, czepek oraz okularki.

Jezioro Memphremagog było trzecim z trzech zaplanowanych ekstremalnych przepraw, których w sierpniu tego roku podjęli się Piotr Biankowski oraz Aleksandra Kabelis. Pierwszym był kanał Catalina (Aleksandra Kabelis) kolejnym, jezioro Tagoe (Piotr Biankowski) w Nevadzie. Trzecim, ostatnim, było jezioro Memphremagog w Kanadzie, trzecie potworne jezioro do zdobycia na koncie przez Biankowskiego.

Piotr Biankowski oraz Aleksandra Kabelis płyną, by pomóc dzieciom 

Dzięki charytatywnej zbiórce w ubiegłym roku, ambasadorzy Fundacji Ronalda McDonalda i pływacy Aleksandra i Piotr ufundowali badania USG dla 141 dzieci, przeprowadzonych w celu wykrycia zmian nowotworowych. Badania odbyły się w trakcie organizowanych przez nich zawodów Gdynia Winter Swimming Cup.

- Tak jak i w ubiegłym roku, tak i teraz przeprawom towarzyszy zbiórka charytatywna, dzięki której pływacy chcą ponownie zebrać środki na przeprowadzenie profilaktycznych badań USG dzieci z województwa pomorskiego. Zostaną one wykonane w ramach Ogólnopolskiego Programu „NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda - wyjaśniają pływacy.

W ciągu 19 lat wzięło w nim udział ponad 90 000 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Wsparcie można przekazać na stronie zrzutka.pl - KLIKNIJ i przejdź do akcji.

Odwiedź nas na gazetamorska.pl. 

Paula Milewicz
redaktor

galeria


komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.