Marzena Czarnecka: bez bezpieczeństwa energetycznego nie będzie transformacji energetycznej
Bez bezpieczeństwa energetycznego transformacja energetyczna nie będzie mogła mieć miejsca - oceniła szefowa resortu przemysłu Marzena Czarnecka podczas spotkania przewodniczących komisji ds. klimatu i energii, odbywającego się w Warszawie w ramach polskiej prezydencji w UE.
14 kwietnia 2025 | 14:04 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Drukuj
fot. x.com/MPgovpl
W Senacie w poniedziałek trwa spotkanie przewodniczących komisji właściwych w sprawach klimatu i energii "Energetyka zeroemisyjna a konkurencyjność i bezpieczeństwo UE" w ramach parlamentarnego wymiaru sprawowanej przez Polskę w pierwszym półroczu 2025 r. prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
- Bez bezpieczeństwa energetycznego cała transformacja energetyczna nie będzie mogła mieć miejsca i nie będziemy mogli funkcjonować w ramach Unii Europejskiej w sposób, który znamy doskonale do tej pory i który mamy nadzieję rozwijać - powiedziała Czarnecka.
Dodała, że Polska przyjęła z zadowoleniem unijny plan działania na rzecz przystępnej cenowej energii, który ma pozwolić mieszkańcom UE i unijnym przedsiębiorcom obniżyć rachunki za energię nawet o 260 mld euro rocznie do 2040 roku.
- Ten plan ma istotne znaczenie, ponieważ energia, która jest czystą energią, ale nie tylko czystą, bo również tanią, ma istotne znaczenie z mojego punktu widzenia, ponieważ ma istotne znaczenie dla rozwoju polskiego przemysłu - stwierdziła minister przemysłu.
Stwierdziła, że z punktu widzenia Polski kluczowe jest, żeby transformacja była przeprowadzana w sposób sprawiedliwy, żeby wszystkie kraje członkowskie miały dostęp do finansowania, które będzie wspomagało transformację energetyczną.
- Niezwykle istotne jest to, żeby dokonywać takiej transformacji, która byłaby sprawiedliwa również dla regionów górniczych i aby zaadoptować pracowników, którzy tam pracują, do pracy w ramach rozwoju niskoemisyjnych źródeł energii - dodała.
Obecny na spotkaniu wiceminister klimatu Miłosz Motyka ocenił, że trwająca w Polsce transformacja energetyczna jest priorytetem, ale jednocześnie największym wyzwaniem gospodarczym na najbliższe kilkanaście lat.
- Myślę, że transformacja energetyczna jest dla nas wszystkich wyzwaniem szczególnie w zakresie konkurencyjności cen, stabilizacji systemu dla przemysłu. Natomiast ostatnie lata, ostatnie wydarzenia pokazały, że musimy być odporni na kryzysy. Nie na jeden kryzys, który może zachwiać naszą sytuacją gospodarczą - powiedział wiceminister.
Jego zdaniem Europa powinna wrócić do korzeni, reindustrializować się pod kątem nowoczesnych technologii.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Redakcja Gazeta Morska
użytkownik
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Granica otwarta dla wszystkich. Morski Oddział Straży Granicznej pokazał, jak chroni nasze wybrzeże
Dynamic Mercy 2025: NATO ćwiczy ratownictwo morskie na Bałtyku w ramach międzynarodowej współpracy
Koniec remontu Długiego Pobrzeża w Gdańsku
Siły brytyjskie przeprowadziły nalot na Jemen. Dołączyli do kampanii USA przeciwko Hutim
Dynamic Mongoose 25: NATO ćwiczy podwodną walkę w Arktyce i testuje zdolności ZOP
Equinor i Polenergia z prawomocną decyzją środowiskową dla projektu morskiej farmy Bałtyk 1
Rosja wycofała z Morza Śródziemnego okręt podwodny. Jednostka wraca do macierzystej Floty Bałtyckiej
105 lat temu w Pucku utworzono pierwszy port wojenny w Polsce
Polskie glony polecą w kosmos. Naukowcy sprawdzą, jak radzą sobie na orbicie
Ukraiński resort rozwoju: chcemy wykorzystać polskie inwestycje do odbudowy przemysłu morskiego
REKLAMA