Dzień Podchorążego w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

W czwartek, 21 listopada 2024 r. podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej przejmą „władzę” w uczelni. Wszystko odbędzie się podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Podchorążego, który odbędzie się na placu apelowym AMW.

edukacja marynarka wojenna wiadomości

20 listopada 2024   |   17:23   |   Źródło: Akademia Marynarki Wojennej / Gazeta Morska   |   Drukuj

fot. Krzysztof Miłosz / Akademia Marynarki Wojennej

fot. Krzysztof Miłosz / Akademia Marynarki Wojennej

- Podczas uroczystości najlepsi studenci wojskowi zostaną wyróżnieni za osiągnięcia w nauce, sporcie, działalności społecznej oraz godne reprezentowanie Uczelni. W trakcie obchodów zostanie wystawiony posterunek pod pomnikiem Bohaterów Westerplatte, gdzie złożone zostaną kwiaty. Ponadto delegacja podchorążych zapali znicze przy Tablicach upamiętniających Poległych i Pomordowanych  Podchorążych Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej. Studenci wojskowi wystawią warty honorowe, a także obejmą służbę oficera dyżurnego AMW - mówi kmdr por. rez. dr Radosław Maślak, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Jak informuje Akademia Marynarki Wojennej z Dnia Podchorążego przeprowadzona zostanie transmisja wideo, którą będzie można śledzić w tym miejscu.

Do jakiego wydarzenia nawiązuje Dzień Podchorążego?

29 listopada 1830 r. grupa podchorążych Warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty kierowana przez ppor. Piotra Wysockiego rozpoczęła akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej Wielkiego Księcia Konstantego. Zamach ten rozpoczął powstanie, które przeszło do naszej historii pod nazwą Powstania Listopadowego. 

Gdy nie udało się zgodnie z planami wyprowadzić całego wojska polskiego z koszar, Piotr Wysocki na czele podchorążych przedarł się na Stare Miasto, gdzie przy pomocy rzemieślników opanował Arsenał. W ciągu tej nocy, a także i następnego dnia uzbrojona ludność Warszawy i część oddziałów polskich, która opowiedziała się po stronie spiskowców, opanowała stolicę.

Dzień Podchorążego ustanowiono na pamiątkę wydarzeń nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa podchorążych pod wodzą Piotra Wysockiego rozpoczęła powstanie listopadowe atakiem na Belweder, siedzibę wielkiego księcia Konstantego, dowódcy armii Królestwa Polskiego. Święto to po raz pierwszy obchodzono jeszcze pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Pod koniec I wojny w 1917 roku tradycję kontynuowała Szkoła Aspirantów Oficerskich w Ostrowi Mazowieckiej. Następne obchody zorganizowano w niezwykle uroczysty sposób już po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia w okresie II Rzeczypospolitej dzień ten ustanowiono Dniem Podchorążego. Od tego czasu jest on uroczyście obchodzony przez wszystkich słuchaczy akademii wojskowych.

Jak informuje Akademia Marynarki Wojennej, 22 listopada 2024 r. podchorążowie zorganizują również zawody sportowe o „Puchar Honorowego Rektora – Komendanta AMW”. Do rywalizacji sportowej dojdzie w Akademickim Centrum Sportowym.  

Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz