Delfiny witają Crew-9! Niezwykłe powitanie astronautów
NASA’s SpaceX Crew-9 powróciła na Ziemię po wielomiesięcznej misji naukowej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale to nie lądowanie stało się największą sensacją. Gdy kapsuła Dragon opadła na wody Zatoki Meksykańskiej u wybrzeży Florydy, załogę przywitali nie tylko członkowie zespołu ratunkowego, ale także… delfiny!
inne lifestyle morski na świecie wiadomości20 marca 2025 | 08:35 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Daniel Nawrocki | Drukuj
NASA udostępniła nagranie z tego niezwykłego momentu na platformie X (dawniej Twitter). Wideo ukazuje grupę delfinów pływających wokół kapsuły Dragon tuż po jej wodowaniu.
Astronauci wracają na Ziemię
Załoga Crew-9, w skład której wchodzili astronauci NASA Nick Hague, Suni Williams, Butch Wilmore oraz kosmonauta Roskosmosu Aleksandr Gorbunow, zakończyła swoją misję we wtorek, 18 marca 2025 roku. Po 171 dniach w kosmosie Hague i Gorbunow oraz po 286 dniach Williams i Wilmore wrócili na Ziemię o godzinie 17:57 czasu wschodniego (EDT).
Po wodowaniu zespoły SpaceX szybko przystąpiły do wydobycia kapsuły i zabezpieczenia astronautów. Następnie załoga została przewieziona na ląd, do Centrum Kosmicznego im. Johnsona w Houston.
Rekordy i badania w przestrzeni kosmicznej
Crew-9 nie tylko przeprowadziła ponad 150 unikalnych eksperymentów naukowych i 900 godzin badań, ale również ustanowiła kilka rekordów. Suni Williams pobiła rekord łącznego czasu spacerów kosmicznych wśród kobiet, spędzając 62 godziny i 6 minut poza ISS.
Wśród badań prowadzonych na stacji znalazły się eksperymenty dotyczące wzrostu roślin w mikrograwitacji, badania nad technologią komórek macierzystych w leczeniu chorób krwi oraz testy systemów oświetleniowych wspierających rytm dobowy astronautów.
Pożegnanie misji, powitanie delfinów
Choć Crew-9 oficjalnie zakończyła swoją misję, jej powrót na Ziemię zapisał się w historii jako jeden z najbardziej niezwykłych momentów w programie NASA – i to dzięki niespodziewanym gościom. Widok delfinów krążących wokół kapsuły był symbolicznym przypomnieniem, że eksploracja kosmosu i badanie naszej planety idą w parze.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Historyczny rekord Naftoportu. 43 zbiornikowce obsłużone w ciągu miesiąca
II faza programu Wisła została logistycznie zabezpieczona
Kolizja na Zalewie Szczecińskim. Zderzenie statku pasażerskiego z barką paliwową Dziewięć osób poszkodowanych
Sensacyjne odkrycie nad Bałtykiem: 2500-letni sztylet z epoki halsztackiej odsłonięty przez naturę
Fincantieri rozpoczął budowę luksusowego statku „Seven Seas Prestige” w Margherze
ERBUD z rekordowym portfelem zamówień - OZE i kubatura napędzają wzrost Grupy
Pierwsze seryjne Borsuki zakontraktowane
Doskonalenie zawodowe pomorskich strażaków - SGRChem Bytów szkoli i współpracuje
Agencja Rozwoju Przemysłu po raz siódmy ogłasza Konkurs dla studentów
Kobiety na pokładzie: MSC Poland wspiera liderki branży morskiej
REKLAMA