Bezpieczne wody Bałtyku. Ćwiczenia Marynarki Wojennej RP, Straży Granicznej i Wojsk Specjalnych
Doskonalenie procedur działania oraz współpracy w zakresie reagowania na militarne i niemilitarne zagrożenia morskiej infrastruktury krytycznej to główny cel ćwiczenia Marynarki Wojennej pod kryptonimem Strażnik Bałtyku-25. Manewry, przeprowadzone na Morzu Bałtyckim, zgromadziły wydzielone siły 3 Flotylli Okrętów, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz przedstawicieli Urzędu Morskiego. Całością ćwiczenia dowodziło Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego w Gdyni.
bezpieczeństwo marynarka wojenna trójmiasto wiadomości04 lutego 2025 | 12:02 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak / Marynarka Wojenna RP
Scenariusz ćwiczenia zakładał naruszenie przez jeden ze statków strefy bezpieczeństwa platform wiertniczych oraz podjęcie nieudanej próby kontroli jednostki przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. W tym samym czasie doszło do wyrzucenia za burtę ładunku o nieznanej zawartości. W obliczu stawianego oporu i braku współpracy ze służbami do wsparcia działań wezwana została Marynarka Wojenna. Jej zadaniem było rozpoznanie zagrożenia, zatrzymanie jednostki, zlokalizowanie i zidentyfikowanie wyrzuconego ładunku oraz zabezpieczenie wejścia na pokład statku grup abordażowych, co w efekcie końcowym umożliwiło funkcjonariuszom Straży Granicznej przeprowadzenie działań kontrolnych.
W reakcji na rosnące zagrożenia Marynarka Wojenna w 2022 roku rozpoczęła operację "Zatoka", której celem jest monitoring żeglugi, identyfikacja zagrożeń i obserwacja akwenów kluczowych dla gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego. Siły Zbrojne RP współpracują w tym obszarze z Morskim Oddziałem Straży Granicznej, administracją morską oraz operatorami gazociągów, podwodnych kabli energetycznych i telekomunikacyjnych. Budowanie świadomości sytuacyjnej odbywa się całodobowo w ścisłej współpracy z państwami sojuszniczymi, co znaczną miarą podnosi poziom bezpieczeństwa na morzu.
Bałtyk jest kluczowym obszarem dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa. Każdego dnia przebywa na nim około 3 tysięcy różnego rodzaju jednostek pływających, prowadzona jest międzynarodowa wymiana handlowa, transfer surowców oraz ruch pasażerski. Polskie porty przeładowują blisko 140 milionów ton ładunków rocznie, w tym strategiczne surowce, takie jak ropa naftowa czy skroplony gaz. Infrastruktura morska – gazoport, naftoport, gazociągi, kable energetyczne i telekomunikacyjne oraz przyszłe morskie farmy wiatrowe – stanowi fundament bezpieczeństwa surowcowego, energetycznego i komunikacyjnego kraju oraz regionu.
Powyższe czynniki wpływają na scenariusze ćwiczeń Marynarki Wojennej oraz NATO. Po uszkodzeniu gazociągów Nord Stream sojusz wzmocnił ochronę infrastruktury podwodnej, tworząc w dowództwie sił morskich MARCOM specjalną komórkę koordynującą te działania. Marynarka Wojenna RP koncentruje się na operacjach związanych z osłoną i obroną morskich szlaków komunikacyjnych oraz ochroną morskiej infrastruktury krytycznej, przeciwdziałając ewentualnym aktom sabotażu. Regularne manewry o takim charakterze zapewniają niezakłócony rozwój transportu i handlu oraz ciągłość dostaw surowców energetycznych, energii elektrycznej i komunikacji.
Strażnik Bałtyku-25 to kolejny krok w doskonaleniu zdolności Marynarki Wojennej do reagowania na realne zagrożenia oraz zapewnienia bezpieczeństwa na strategicznych akwenach Morza Bałtyckiego.
Strażnik Bałtyku-25 to przykład ćwiczeń SNEX. Co je charakteryzuje?
Ćwiczenia typu SNEX (Short Notice Exercise) to przedsięwzięcia szkoleniowe charakteryzujące się krótkim czasem uprzedzenia zaangażowanych sił. Ich głównym celem jest sprawdzenie zdolności jednostek wojskowych do realizacji zadań w nakazanym reżimie czasowym oraz doskonalenie procedur operacyjnych.
Przykładem takiego ćwiczenia jest "Strażnik Bałtyku 2025", podczas którego systemy obserwacyjne wykryły podejrzany statek kierujący się w rejon polskich platform wydobywczych. W odpowiedzi na to zagrożenie zaangażowano jednostki Straży Granicznej, Marynarki Wojennej oraz siły specjalne, które przeprowadziły działania mające na celu zatrzymanie i kontrolę jednostki.
Innym przykładem jest ćwiczenie przeprowadzone w listopadzie 2024 roku, w którym uczestniczyły pododdziały wyposażone w precyzyjne systemy rażenia, takie jak HIMARS, Homar-K i NSM. Celem tego ćwiczenia było zgrywanie stanowisk dowodzenia na poziomie operacyjnym i taktycznym w procesie wyboru celów i ich rażenia.
Ćwiczenia SNEX pozwalają na doskonalenie zdolności operacyjnych i odstraszających Sił Zbrojnych RP, zwiększając ich gotowość do działania na wschodniej flance NATO oraz w rejonie Morza Bałtyckiego.
zobacz też
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria

















komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Dynamic Mercy 2025: NATO ćwiczy ratownictwo morskie na Bałtyku w ramach międzynarodowej współpracy
Siły brytyjskie przeprowadziły nalot na Jemen. Dołączyli do kampanii USA przeciwko Hutim
Dynamic Mongoose 25: NATO ćwiczy podwodną walkę w Arktyce i testuje zdolności ZOP
Rosja wycofała z Morza Śródziemnego okręt podwodny. Jednostka wraca do macierzystej Floty Bałtyckiej
Dzień Otwarty Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Poznaj specyfikę służby na morzu
Prezydent Donald Trump domaga się bezpłatnego udostępnienia Kanału Panamskiego oraz Kanału Sueskiego
Rosja wysłała na Morze Śródziemne kolejny okręt, korwetę rakietową Soobrazitielnyj
Rosja z pomocą floty cieni przemyca broń i sprzęt wojskowy dla sił marszałka Chalify Haftara w Libii
Sopockie WOPR ogłasza nabór na sezon letni 2025. Zostań ratownikiem w sercu Trójmiasta!
Rosyjski okręt podwodny odcięty od portu w Syrii znalazł schronienie w Algierze
REKLAMA