Amerykański inwestor próbuje wykupić gazociąg Nord Stream 2
Amerykański finansista, Stephen P. Lynch, który przez dwie dekady prowadził interesy w Moskwie zwrócił się do rządu USA o zgodę na złożenie oferty w licytacji na gazociąg Nord Stream 2, informuje The Wall Street Journal.
biznes gospodarka morska na świecie wiadomości22 listopada 2024 | 17:23 | Źródło: The Wall Street Journal / Gazeta Morska | Opracował: Bartosz Piątek | Drukuj
fot. Gazprom
Amerykański inwestor z Miami wyraził chęć kupna gazociągu, który łączy Rosję z Niemcami, jeśli trafi on na aukcję (przewidzianą na styczeń 2025 roku) w związku z postępowaniem upadłościowym w Szwajcarii. Twierdzi, że Nord Stream 2 jako własność amerykańska stanie się ważną kartą przetargową w negocjacjach z Rosją w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie.
- To jedyna w swoim rodzaju okazja, aby Ameryka i Europa przejęły kontrolę nad europejskimi dostawami energii do końca ery paliw kopalnych – powiedział Stephen P. Lynch cytowany przez The Wall Street Journal.
Lynch uważa, że zdoła kupić wyceniany na 11 miliardów dolarów gazociąg Nord Stream 2 za ułamek tej kwoty. Jego zdaniem wielu inwestorów nie podejmie się licytacji ze względu na złożoną sytuację geopolityczną, a jego konkurentami będą rosyjskie podmioty pośrednie, chińskie firmy oraz inni gracze stojący w opozycji do interesów USA.
Zdaniem biznesmenów i byłych urzędników rządowych z doświadczeniem w Rosji plan Lyncha może napotkać poważne przeszkody, ale prawdopodobnie zyska na popularności jeśli Nord Stream 2 zostanie użyty jako przewaga w negocjacjach pokojowych na Ukrainie, gdy Donald Trump obejmie rząd.
- Administracja Bidena i nadchodząca administracja Trumpa powinny być w stanie dojść do porozumienia w tej sprawie - powiedział Lee Wolosky, były doradca prezydenta Joe Bidena i przyjaciel Lyncha. - Jego doświadczenie jako amerykańskiego inwestora, który sprawnie poruszał się w realiach Rosji, czyni go odpowiednią osobą do poprowadzenia tego przedsięwzięcia - dodał.
Grupa senatorów USA, przedstawiciele Departamentu Skarbu i Departamentu Stanu zostali poinformowani o zamiarach Lyncha. Żaden z departamentów nie udzielił komentarza.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Bartosz Piątek
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Equinor i Polenergia rozpoczynają budowę morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Polska buduje fundamenty europejskiego offshore. Baltic Towers startuje z produkcją
Wysokie zyski Grupy Orlen w pierwszym kwartale 2025 roku
Solidne wyniki i nowa segmentacja działalności. Grupa Energa podsumowuje pierwszy kwartał 2025 roku
Produkcja elementów fundamentów Baltica 2 będzie realizowana w Polsce
Orlen i Northland Power przyspieszają budowę pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku
Nowe złoże ropy na Morzu Norweskim. Orlen wzmacnia pozycję w Europie Północnej
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 z FID. Rusza budowa największych farm wiatrowych na polskich wodach
Nowe odkrycie gazu na Morzu Czarnym: Turcja wzmacnia swoją pozycję w sektorze energetycznym
Stocznia „Wulkan” w Szczecinie: od kryzysu do stabilizacji. Roczne podsumowanie i ambitne plany rozwoju
REKLAMA