Zmarł kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki
W wieku 91 lat zmarł Zbigniew Sulatycki, działacz katolicki, publicysta, zaangażowany społecznik i gorący patriota.
wiadomości06 września 2024 | 12:04 | Źródło: IPN / Gazeta Morska | Drukuj
fot. x.com/JanKasprzyk
Nie żyje Zbigniew Sulatycki
Kpt. ż.w. inż. Zbigniew Sulatycki – inżynier, były wiceministrem transportu i gospodarki morskiej. Całe swoje życie zawodowe oraz bogatą społeczną aktywność pozazawodową poświęcił rozwojowi polskiej gospodarki morskiej. W 2016 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowany odznaką honorową „Bene Merito” i medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2020 r. został także uhonorowany medalem „Pro Bono Poloniae” w uznaniu jego zasług w upamiętnianiu polskich tradycji niepodległościowych.
- Bardzo smutna wiadomość - na Wieczną Wartę odszedł kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki, człowiek niezwykle zasłużony dla przywracania etosu służby Rzeczypospolitej i budowania jej potencjału gospodarczego. Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie! - napisał na portalu X Jan Kasprzyk, doradca prezesa IPN.
- Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wybitnego polskiego marynarza, kapitana Zbigniewa Sulatyckiego. Był nie tylko znakomitym inżynierem i aktywnym działaczem katolickim, ale także zasłużonym urzędnikiem państwowym. Jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej w rządach Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej na początku lat dziewięćdziesiątych przyczynił się do kształtowania polskiej polityki w dobie transformacji ustrojowej. Ponadto przez wiele lat przewodniczył Polskiemu Stowarzyszeniu Morsko-Gospodarczemu, którego był założycielem. Panie Kapitanie, poświęcił Pan życie Bogu, naszej Ojczyźnie i morzu. Oddaję cześć Pana pamięci! - napisał na portalu X Mateusz Morawiecki, poseł na Sejm RP i były premier RP.
Kim był Zbigniew Sulatycki?
Zbigniew Sulatycki urodził się 23 sierpnia 1933 roku w Skarżysku-Kamiennej. W 1951 roku ukończył we Wrocławiu Technikum Elektryczne i rozpoczął dalszą naukę w Technikum Eksploatacji Żeglugi i Portów w Szczecinie. Jako wyróżniający się uczeń został zauważony przez „Kapitana Kapitanów” – Konstantego Matyjewicza – Maciejewicza i dzięki jego staraniom został przeniesiony do Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie, której to Maciejewicz był dyrektorem. Przed zakończeniem nauki w PSM-ce Kapitan Sulatycki zostaje wydalony ze szkoły przez władze komunistyczne za zatajanie informacji o ojcu, który był przedwojennym oficerem wojska polskiego.
Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej w Marynarce Wojennej rozpoczął swoją morską przygodę w Polskich Liniach Oceanicznych, gdzie pracował na stanowiskach od marynarza do kapitana przechodząc całą ścieżkę marynarskiego awansu. Zbigniew Sulatycki jako kapitan pływał na jednostkach PLO oraz statkach zagranicznych armatorów. Powrócił na uczelnię i w 1973 roku został absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Dalsza jego droga zawodowa to praca w Urzędzie Morskim w Gdyni, Porcie Gdynia, w Międzyportowym Pilotażu Bałtyckim oraz jako niezależny ekspert przy Polskiej Izbie Handlu.
W latach dziewięćdziesiątych kapitan Zbigniew Sulatycki został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej w rządzie Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej. Pracował także jako instruktor i wychowawca młodzieży na legendarnym polskim żaglowcu Dar Pomorza.
W 1995 roku założył Polskie Stowarzyszenie Morsko – Gospodarcze, w którym przez lata pełnił funkcję prezesa, a później prezesa honorowego.
W grudniu 2016 roku kapitan Zbigniew Sulatycki został powołany przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka w skład Konwentu Morskiego, który pełni funkcję organu doradczego, konsultacyjnego oraz opiniotwórczego ministerstwa infrastruktury. Od samego początku kapitan Sulatycki był przewodniczącym Konwentu.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Źródło: IPN
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Kolos w porcie w Gdyni. W stoczni CRIST zakończono budowę statku CSOV o oznaczeniu NB320
Grupa Azoty Polyolefins i instytucje finansowe przedłużyły warunki finansowania Polimerów Police na kolejny okres
Kolejny etap budowy okrętów typu Kormoran II. W połowie grudnia położenie stępki pod ORP Czajka
Saab prezentuje nowe rozwiązania w zakresie szkoleń z wykorzystaniem UAV
Uszkodzona trakcja kolejowa w Świnoujściu. Problemy z dojazdem składów towarowych do terminalu promowego
Nowoczesny statek wycieczkowy dla Viking Cruises gotowy do eksploatacji. Fincantieri dostarczyło 13 taką jednostkę
Hiszpańska Marynarka Wojenna i Navantia posuwają naprzód rozwój okrętów hydrograficznych
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w kwaterze głównej w Brukseli
Targi pracy w Politechnice Morskiej i Akademii Marynarki Wojennej. "Morska inspiracja na przyszłość"
USA zaostrza sankcje nałożone na irańską "flotę cieni"
REKLAMA