Strategiczne partnerstwo Polski i Szwecji w obszarze bezpieczeństwa. Szef MON z wizytą w bazie Berga

- Nasze spotkanie jest bardzo ważnym wydarzeniem w polityce europejskiej i światowej. Wierzę, że świat, Polska, Szwecja - my wszyscy - staniemy na wysokości zadania, nie tylko poprzez zwiększone wydatki, współpracę naszych przemysłów, wspólne szkolenia, bycie razem w sojuszach, ale także przez odpowiednie wsparcie dla Ukrainy, by doprowadzić świat do sprawiedliwego pokoju, pokoju dla kolejnych pokoleń. To nas łączy - wieloletnia współpraca ze Szwecją i wieloletnia przyszłość naszej przyjaźni - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z ministrem obrony Szwecji.

bezpieczeństwo na świecie polityka wiadomości

20 stycznia 2025   |   18:45   |   Źródło: MON / Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Krzysztof Niedziela / MON

fot. Krzysztof Niedziela / MON

Szwecja, będąca od niedawna sojusznikiem NATO, zacieśnia współpracę z Polską na wielu płaszczyznach. Podpisane w listopadzie 2024 r. porozumienie o strategicznym partnerstwie zaowocowało inicjatywami, takimi jak Combined Task Force Baltic czy misja NATO „Warta Bałtycka”, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego.

- Są trzy państwa, które sprawują dowództwo nad Bałtykiem. (…) To jest ważna inicjatywa, w ramach której zostało utworzone nowe dowództwo. Polska jest bardzo ważnym partnerem. Szwecja jest również bardzo ważnym partnerem w tym procesie. To, co wydarzyło się pod koniec listopada — porozumienie o strategicznej współpracy podpisane przez naszych premierów — wcielamy w życie. Wtedy też padła deklaracja misji ochrony Bałtyku, "Warty Bałtyckiej". Misji, do której dołączają państwa nadbałtyckie, ale nie tylko. Na szczęście będą też, miejmy nadzieję, liczne inne zgłoszenia. Rozmawialiśmy o tym oraz o promocji tego rozwiązania, tej misji, wśród innych członków NATO. Będziemy chcieli zabrać głos w tej samej sprawie na najbliższym spotkaniu ministrów państw NATO w Brukseli. Ta misja nad Bałtykiem jest o tyle ważna, że mamy szlaki handlowe, infrastrukturę krytyczną, łańcuchy dostaw — przede wszystkim energii. To wszystko musi być odpowiednio chronione - podkreślił po spotkaniu szef polskiego resortu obrony.

Głównymi tematami rozmów z ministrem obrony Szwecji, Pålem Jonsonem były kwestie dotyczące m. in. współpracy przemysłów zbrojeniowych, bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim oraz ochrony infrastruktury krytycznej. Podczas wspólnej konferencji prasowej ministrowie podkreślili znaczenie współpracy w ramach NATO oraz kontynuacji wsparcia dla Ukrainy.

- Wszystko, o czym mówiliśmy, wiąże się ze zwiększonymi wydatkami. Polska i Szwecja są przykładem państw, które nie tylko spełniają 2% wydatków na bezpieczeństwo, ale przewyższają tę kwotę, pokazując, że są solidnymi sojusznikami, mają swój pomysł, determinację i wiedzą, że bez bezpieczeństwa wszystko jest niczym. Jeżeli dla kogoś bezpieczeństwo nie jest najważniejsze, pragnę powiedzieć, że wszystko bez bezpieczeństwa staje się niczym. Nie będzie edukacji, ochrony zdrowia, rozwoju gospodarki, jeżeli nie zapewnimy bezpieczeństwa. Zwiększone wydatki na bezpieczeństwo to nasz obowiązek. Cieszę się, że Polska, Szwecja, państwa bałtyckie — północne państwa Unii Europejskiej, do których możemy się w tym wypadku zaliczyć — spełniają ten warunek i pokazują, jak postępować, by utrzymać dobre relacje transatlantyckie zaznaczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kolejnym punktem wizyty była sesja z udziałem przedstawicieli przemysłu obronnego obu krajów. Dyskusje dotyczyły m.in. wspólnych projektów oraz możliwości wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji.

- Współpraca Polski i Szwecji oraz pomoc dla Ukrainy to kwestia, która połączyła w ostatnich latach Polskę i Szwecję. Donacje, sprzęt, szkolenie — o tym wszystkim mówiliśmy dzisiaj podczas naszego spotkania. Jesteśmy gotowi do dalszej pomocy dla Ukrainy. Nic o Ukrainie bez Ukrainy. Wszystkie dyskusje, które prowadzimy, polityczne, zawsze uwzględniają podmiotowość państwa ukraińskiego, jego niezależność i niepodległość. Bardzo ważne jest, żeby dobrze przygotowywać się na najtrudniejsze scenariusze. To można zrobić tylko koordynując wszystkie działania podkreślił podczas konferencji szef polskiego MON.

Jak zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz – wkrótce przez resorty obrony obu państw zostaną przygotowane następujące dokumenty:

  • Plan współpracy dwustronnej w obszarze wojskowym,
  • Lista wspólnych spraw dotycząca rozwoju przemysłów obronnych,
  • Plan działań resortów obrony Polski i Szwecji na lata 2026 - 2027.

Do tematu spotkania z szefem polskiego MON odniósł się również Pål Jonson.

- Zgadzam się z polskim ministrem obrony, że operacja NATO Baltic Sentry jest kluczowym elementem wzmacniania bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. Podczas naszego spotkania w szwedzkiej bazie morskiej Berga rozmawialiśmy o sytuacji bezpieczeństwa w tym regionie, rozbudowie naszych sił zbrojnych oraz dalszym wsparciu dla Ukrainy. Szwecja wesprze operację Baltic Sentry, wysyłając do trzech jednostek marynarki wojennej oraz jednostkę zwiadowczą ASC890, która trafi na Ukrainę wraz z wprowadzeniem do działań samolotów F-16. Straż Przybrzeżna również zwiększy swoją obecność i będzie ściślej współpracować z Siłami Zbrojnymi. Polska i Szwecja wykorzystują szanse na pogłębienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa dzięki naszemu nowemu partnerstwu strategicznemu. Razem przezbrajamy Europę i wzmacniamy odstraszanie wobec rosyjskiej agresji. Szybkie działania są kluczowe, aby zapewnić silniejszą i bezpieczniejszą Europę - przyznał minister obrony Szwecji.

Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl

Kamil Kusier
redaktor naczelny

galeria


komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz