Polska fundamentem NATO w regionie. Prezydent oraz premier spotkali się z Sekretarzem Generalnym NATO Markiem Rutte
O zwiększeniu produkcji militarnej w Europie, konieczności przedłużenia rurociągów NATO do krajów wschodniej flanki i przekazaniu Ukrainie kolejnych polskich myśliwców tylko pod warunkiem zabezpieczenia nieba nad Polską maszynami innych państw NATO rozmawiał dziś Andrzej Duda z Sekretarzem Generalnym NATO Markiem Rutte. Wcześniej szef Paktu Północnoatlantyckiego spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem.
nato polityka wiadomości13 listopada 2024 | 20:34 | Źródło: KPRP / KPRM / Gazeta Morska | Drukuj
fot. Przemysław Keler / KPRP
To pierwsza wizyta nowego Sekretarza Generalnego NATO w Warszawie. Mark Rutte pełni tę funkcję od października 2024 r., wcześniej przez 14 lat był premierem Holandii.
– Bardzo się cieszymy, że polityk, który tak dobrze zna NATO, przez wiele lat uczestniczył w szczytach Paktu Północnoatlantyckiego i obserwował jego rozwój, jako Premier Królestwa Holandii pozostając cały czas w centrum prac NATO – objął tę funkcję w tak trudnych czasach – mówił Prezydent RP na wspólnej konferencji prasowej po rozmowach.
Jak podkreślił Andrzej Duda, cytowany przez KPRP, środa (13 listopada 2024 r. red.) to znaczący dla Polski i dla Sojuszu Północnoatlantyckiego dzień, bo kilka godzin wcześniej w Redzikowie (woj. pomorskie) oficjalne otwarta została amerykańska baza przeciwrakietowa, będąca częścią systemu obrony przeciwrakietowej NATO.
Rozmowy dotyczyły m.in. ewentualnego przekazania naszych myśliwców MIG–29 Ukrainie.
– My tych MiG-ów używamy – przypomniał Andrzej Duda. – Jeżeli mielibyśmy je przekazać, to warunek fundamentalny jest jeden: nasze niebo musi być zabezpieczone. To kwestia tego, by Sojusz Północnoatlantycki zapewnił bezpieczeństwo naszego nieba, przesuwając samoloty z innych państw NATO, by zabezpieczyły przestrzeń powietrzną nad Polską.
Prezydent RP zwrócił uwagę, że wciąż dochodzi do rosyjskich prowokacji, naruszeń przestrzeni powietrznej państw NATO m.in. nad Morzem Bałtyckim, tutaj jest potencjalne zagrożenie rosyjskimi rakietami, które już kilkakrotnie wchodziły w polską przestrzeń powietrzną.
– Zabezpieczenie nieba nad wschodnią flanką jest dla nas rzeczą absolutnie oczywistą, fundamentalną i podstawową i od tego nie odstąpimy. Dopóki nie będziemy mieli tu pełnych gwarancji, dopóty nie możemy przekazać naszych samolotów – poinformował Prezydent RP.
Jak dodał Andrzej Duda, NATO wspiera Ukrainę i jest dla Polski „oczywistą sprawą, że należy uczynić wszystko, by Rosja nie wygrała tej wojny”.
– My, jako wolny świat, musimy Rosję zatrzymać. To kwestia sprawnego organizowania pomocy dla Ukrainy przez państwa NATO – dodał Prezydent Polski.
Podczas konferencji Andrzej Duda podziękował Sekretarzowi Generalnemu NATO „za dobre słowa pod naszym adresem, za docenienie naszego poziomu wydatków na obronność i naszej polityki w tym zakresie” – tegoroczne wydatki Polski na obronność przekroczą 4 proc. naszego PKB, w przyszłym roku mają wzrosnąć do poziomu 4,7 proc. PKB.
– Cieszę się, że Sekretarz Generalny jest zwolennikiem tego, by wszyscy członkowie zdecydowali o podniesieniu swoich wydatków na obronność. Wystąpiłem z taką propozycją już w marcu tego roku, przedstawiając ją Prezydentowi Joe Bidenowi. Mówiłem wtedy, że państwa NATO powinny wydawać co najmniej 3 proc. PKB, tak jak – niestety – było to za czasów zimnej wojny. Rosyjski imperializm się odrodził i NATO musi stanąć na wysokości zadania, by być rzeczywiście gotowe do obrony. Rosja przestawiła swoją produkcję militarną na tryby wojenne, produkuje ogromne ilości amunicji i wyposażenia dla swojej armii. NATO musi sprostać tej sytuacji. Bez podniesienia wydatków na obronność będzie to niemożliwe – mówił Andrzej Duda.
Mark Rutte: "Polska jest przykładem, jeśli chodzi o wydatki na obronność"
Kilka godzin wcześniej z Sekretarzem Generalnym NATO spotkał się premier polskiego rządu Donald Tusk.
- Z wielką satysfakcją przyjąłem słowa Sekretarza Generalnego, które świadczyły o pełnym zrozumieniu polskich potrzeb […]. Ze względu na ogromny wysiłek, jeśli chodzi o uzbrojenie armii i wydatki na obronność, Polska staje się fundamentem polityki NATO oraz obecności NATO w tym krytycznym miejscu i czasie - mówił Donald Tusk.
Prezes Rady Ministrów przedstawił Sekretarzowi Generalnemu NATO polskie wysiłki dotyczące fortyfikacji i umocnienia granicy wschodniej, w ramach budowy Tarczy Wschód.
- To jest jednocześnie wschodnia granica NATO i Unii Europejskiej […]. Polska będzie dalej inwestowała pieniądze i wysiłki, aby była to nieprzekraczalna granica dla ewentualnych agresorów czy napastników - zadeklarował szef polskiego rządu cytowany przez KPRM.
Rolę i zaangażowanie w działania na rzecz NATO docenił również szef Paktu Północnoatlantyckiego.
- Polska jest przykładem, jeśli chodzi o wydatki na obronność […]. Rozbudowujecie swoje siły zbrojne, jesteście obecni na Łotwie i w Rumunii. Uczestniczycie w misjach w Kosowie i w Iraku. Polska przyjmuje jedną z grup bojowych NATO, wzmacniając obronę flanki wschodniej i przyczyniając się do wzmocnienia obrony całej granicy wschodniej, wraz z innymi państwami bałtyckimi – zaznaczył Sekretarz Generalny NATO.
Polski Premier podkreślił, że z Markiem Rutte, byłym premierem Holandii, ma identyczne poglądy na sytuację na świecie i w regionie.
- Podjąłem już wysiłki, żeby mobilizować premierów i prezydentów z Unii Europejskiej, aby uczynili z tego zasadę powszechną. To znaczy, że unijne państwa powinny dbać o to, aby przyszłe rozstrzygnięcia, dotyczące zakończenia wojny czy zamrożenia konfliktu, odbywały się przy uczestnictwie państw ze wschodniej flanki NATO, ale przede wszystkim samej Ukrainy - zaznaczył premier polskiego rządu.
W najbliższych dniach i tygodniach Donald Tusk będzie w tej sprawie rozmawiał z przywódcami UE. Wkład Polski w pomoc Ukrainie jest doceniany za granicą.
- Polska dostarcza ogromnej pomocy Ukrainie. Gości ponad milion, jeśli nie więcej, ukraińskich uchodźców, wspierając ich socjalnie i edukacyjnie. To wspólne wsparcie Ukrainy ma dzisiaj kluczowe znaczenie zarówno na najbliższą zimę, jak również długofalowo – ocenił Mark Rutte.
Zarówno Sekretarz Generalny NATO, jak i Donald Tusk zwrócili uwagę na wagę współpracy transatlantyckiej, której ogromną rolę nadał również Prezydent RP Andrzej Duda. Jak podkreślał premier, "dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi – współpraca militarna, gospodarcza, kulturalna i transatlantycka – to fundament naszego bezpieczeństwa i rozwoju".
- Podzielamy ten sam pogląd, że dzisiaj trzeba zrobić wszystko, aby wzmocnić współpracę transatlantycką na rzecz bezpieczeństwa. Można tu liczyć na Polskę i na polski rząd. Będziemy tu konsekwentni. To jest polska doktryna – mówił Donald Tusk.
zobacz też
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w kwaterze głównej w Brukseli
USA zaostrza sankcje nałożone na irańską "flotę cieni"
Incydent na Bałtyku: Rosyjski okręt wystrzelił amunicję sygnałową w kierunku niemieckiego śmigłowca
Eksperymentalne procedury w niemieckiej marynarce wojennej. "To nowy wymiar innowacji'
Kanada przekazuje dowództwo Stałego Zespołu Sił Morskich NATO 2 (SNMG2) Turcji
Polska propozycja utworzenia Navy Policing z poparciem. Minister obrony Litwy za projektem
Polska i Szwecja będą współdziałać na rzecz wspierania obrony w regionie Morza Bałtyckiego
Prezydent RP Andrzej Duda: "Tylko państwo o silnym potencjale morskim zyska zaufanie sojuszników"
Na Morzu Bałtyckim powstanie Navy Policing? Premier Donald Tusk: "To priorytet dla państw nordyckich i bałtyckich"
HNLMS Makkum (M857) wycofany ze służby po 40 latach
REKLAMA