Dodatkowa, całoroczna karetka nad morzem
Od Nowego Roku Świnoujście wzbogaciło się o trzeci zespół ratownictwa medycznego, który będzie udzielać pomocy całodobowo przez wszystkie miesiące w roku. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i skrócić czas dojazdu ambulansu do pacjenta.
bezpieczeństwo wiadomości04 stycznia 2025 | 10:23 | Źródło: ZUW w Szczecinie / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj

fot. ZUW w Szczecinie
Do tej pory w Świnoujściu dyżurowały na co dzień dwa zespoły ratownictwa medycznego – jeden podstawowy (z dwoma ratownikami medycznymi) i jeden specjalistyczny (z dwoma ratownikami medycznymi i lekarzem). Trzeci pojawiał się tylko sezonowo – w okresie od 1 czerwca do końca września. Mieszkańcy i lokalni samorządowcy od lat zabiegali o to, aby karetka sezonowa funkcjonowała w mieście także poza wakacjami. Udało się to dopiero w tym roku po aktualizacji przez wojewodę zachodniopomorskiego Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w naszym regionie.
- O potrzebie uruchomienia trzeciej całorocznej karetki w Świnoujściu usłyszałem już w pierwszych dniach pracy po objęciu urzędu i obiecałem zająć się tym tematem priorytetowo – przyznaje Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski.
– Świnoujście ma wyjątkowe położenie na wyspie, znajduje się na krańcu województwa, tu funkcjonuje terminal i gazoport, miasto odwiedza wielu turystów. Jeśli dwóch pacjentów trzeba było w tym samym czasie przewieźć do szpitala w Szczecinie czy Gryficach, wówczas Świnoujście zostawało na kilka godzin bez zabezpieczenia medycznego. Kolejni potrzebujący pomocy musieli czekać na przyjazd karetki z Międzyzdrojów lub Wolina, a wszyscy wiemy, że w takich sytuacjach liczy się każda minuta - dodaje wojewoda.
Większe bezpieczeństwo mieszkańców i turystów
Świnoujskie zespoły ratownictwa medycznego rocznie realizują prawie 5 tys. wyjazdów. Trzeci całoroczny ambulans zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców i turystów. Może skrócić czas oczekiwania na pomoc nawet o kilkadziesiąt minut.
Jak zapewnia Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie, karetka jest już gotowa do wyjazdów. Stacjonuje w filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Świnoujściu przy ul. Mieszka I. Zacznie funkcjonować 1 stycznia 2025 o północy.
- Tak jak każdy nasz ambulans podstawowy jest to pojazd marki Mercedes Benz, w którym znajdziemy najnowocześniejszy sprzęt służący do ratowania życia i zdrowia – mówi Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie.
– Na wyposażeniu ma m.in. defibrylator, respirator oraz autopuls czyli platformę do mechanicznego ucisku klatki piersiowej wykorzystywaną w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Pomocy udzielać będzie skład podstawowy czyli dwóch ratowników medycznych lub ratownik medyczny i pielęgniarka systemu - podsumowuje dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Strzały nad kanałem. Rosyjska fregata otwiera ogień u bram La Manche
Hiszpańska grupa ekspedycyjna dotarła do USA. Despliegue Atlántico 26 przed największym morskim ćwiczeniem roku
BALTOPS 2026: polsko-portugalska współpraca desantowa u wybrzeży Ventspils
Bałtyk pod stałym nadzorem. Działania przeciwminowe filarem bezpieczeństwa morskiego NATO
Norwegia ćwiczy obronę platform naftowych. Manewry Øvelse Gemini wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne Europy
Arktyczny okręt patrolowy Kanady HMCS William Hall z wizytą w Londynie
Bryza i CTV Aquata przećwiczyły manewr ratowniczy na zatoce
XIII Manewry Ratownictwa Medycznego. Studenci ćwiczyli na lądzie i morzu we współpracy z MSPiR SAR
Belgijski Oostende otwiera nowy rozdział wojny minowej. Pierwsze pełne testy systemów dronowych na morzu
Nowe prawo o cyberbezpieczeństwie. Automatyka przemysłowa pod kontrolą. Odpowiedzialność spada na zarząd
REKLAMA
REKLAMA