Akcja "Wybieram Bałtyk". Głos ludzi morza przeciw fali negatywnych narracji. Bo warto wybrać się nad polskie morze!
W ostatnich dniach internet obiegł apel środowisk turystycznych polskiego wybrzeża, w tym właścicieli pensjonatów, smażalni, wędzarni i innych lokalnych biznesów. W emocjonalnym, a zarazem mocno osadzonym w realiach liście, zaapelowano o zmianę tonu narracji medialnej wokół Bałtyku i wsparcie dla branży, która od dekad tworzy wakacyjną rzeczywistość tysięcy polskich rodzin.
lifestyle morski pomorze pomorze zachodnie turystyka morska i rekreacja wiadomości28 lipca 2025 | 19:02 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj

fot. Biały Domek Dźwirzyno
„Bałtyk – polskie dobro narodowe w czystej postaci. (...) Kto z nas, nie wspomina choć jednej romantycznej chwili w blasku bałtyckiego zachodzącego słońca? (…) Kogo w trudnym momencie życia, nie utulił szum bałtyckich fal?” – czytamy we wstępie apelu właścicieli pensjonatu Biały Domek Dźwirzyno, który szybko zyskał popularność w sieci.
Autorzy, podkreślając piękno i unikalność polskiego wybrzeża, z czym nie sposób się nie zgodzić. Zwracają uwagę na falę medialnych doniesień, które ich zdaniem niesprawiedliwie przedstawiają wakacje nad Bałtykiem wyłącznie w negatywnym świetle.
"Nie godzimy się na zmasowaną nagonkę, która ma miejsce w tym roku. Paragony grozy, pogodowy armagedon nad Bałtykiem, oszuści w smażalniach…" – piszą. - "Czekamy już tylko na bałtyckie krokodyle, które czyhają na biednego polskiego turystę."
W liście pada też wyraźny apel do dziennikarzy: "zapraszamy z kamerą, aparatem bądź długopisem w ręku. Pokażemy wam nasz Bałtyk, taki jaki jest, jaki znamy. Piękny, zachwycający, ale również kapryśny i nieprzewidywalny”.
Branża trzyma się razem – #WybieramBałtyk
Jako redakcja i środowisko skupione wokół „Gazety Morskiej” i "Daily Mare", z pełnym przekonaniem przyłączamy się do akcji #WybieramBałtyk. Wspieramy polskich przedsiębiorców nadmorskich – w każdej formie i na każdym poziomie. Wierzymy, że wspólna troska o pozytywny wizerunek polskiego wybrzeża to nie tylko kwestia patriotyzmu gospodarczego, ale i budowania długofalowej odporności całej branży turystycznej.
Polskie morze to nie tylko kierunek wakacyjny – to źródło utrzymania, tradycji i tożsamości setek miejscowości i tysięcy rodzin. Trzeba o nie dbać, promować je rzetelnie i wspólnie pracować na jego silną pozycję – także w oczach zagranicznych turystów. Ale uczciwie.
Bo – jak napisali autorzy apelu – "Bałtyk kocha się nie za... lecz mimo wszystko”.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Brawo!!! Pelne poparcie. Wybieram Bałtyk i wybieram się nad Bałtyk. Co roku ????
22:44
(1) (0)
zobacz też
Młodzi Polacy zaczynają mistrzostwa świata w klasie Optimist
Szykuje się wyjątkowy koncert na wodzie, czyli szanty na pokładzie STS Fryderyka Chopina
Awarie, wywrotki i sztormowe warunki w 2. rundzie Podlaskiej Ligi Żeglarskiej
Zapowiada się ostra walka o 1. Ligę w Wielkopolskiej Lidze Żeglarskiej
Podwójna tęcza nad Ustką. Bałtyk pokazał swój teatr światła i kolorów
Gdański AWFiS wygrywa drugą rundę Młodzieżowej Polskiej Ligi Żeglarskiej
Liczna flota ścigała się w Międzynarodowych Regatach Gryfa Pomorskiego
Parada w mieście, okręty wojenne przy nabrzeżu i morze atrakcji. Gdynia szykuje się na Dzień Stoczniowca
54 metry żagla z okazji setnych urodzin Gdyni. ORP Iskra poniesie miasto przez cały Bałtyk
Czas na drugą rundę Młodzieżowej Ligi Żeglarskiej
REKLAMA
REKLAMA