28 czołgów przypłynęło z USA do Gdyni. Paweł Bejda: "Łącznie do Polski trafi 250 najnowocześniejszych Abramsów"

W Gdyni dokonano rozładunku pierwszego transportu czołgów M1A2SEPv3 Abrams. Łącznie do Polski trafi 250 czołgów tego typu, które jak przekazał wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda, już wkrótce trafią do służby w Wojsku Polskim.

bezpieczeństwo przemysł zbrojeniowy trójmiasto wiadomości

22 stycznia 2025   |   13:10   |   Źródło: Agencja Uzbrojenia / MON / Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Paweł Sobkowicz / Polska Zbrojna

fot. Paweł Sobkowicz / Polska Zbrojna

- Do Gdyni przypłynęło 28 czołgów M1A2SEPv3 Abrams! Już wkrótce w służbie Wojska Polskiego . Docelowo będziemy dysponować 250 najnowocześniejszymi Abramsami - przekazał wiceszef MON Paweł Bejda.

Jak informuje Agencja Uzbrojenia, w dalszej kolejności czołgi zostaną przetransportowane do Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu w celu wykonania tzw. deprocessingu – poszerzonego przeglądu zerowego po długotrwałym transporcie morskim.

- Zrealizowana dostawa dotyczy pierwszej partii 28 czołgów M1A2SEPv3 (System Enhancement Package w wersji trzeciej) Abrams z łącznie 250 egzemplarzy zakupionych w kwietniu 2022 r. na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dostawa do Polski pozostałych czołgów oraz sprzętu towarzyszącego będzie realizowana do 2026 r. Jest to także pierwsze dostawa czołgów M1A2SEPv3 Abrams po zakończeniu w czerwcu ub.r. zaopatrywania SZ RP w starszą wersję czołgów M1A1 Abrams. Kontrakt na dostawę 116 czołgów M1A1 został podpisany 4 stycznia 2023 r. - przekazała Agencja Uzbrojenia.

M1A2SEPv3 to najnowsza wersja amerykańskiego czołgu podstawowego Abrams. Jego główne uzbrojenie stanowi 120 mm armata gładkolufowa M256, która została dostosowana do wykorzystywania najnowszych rodzajów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Wysoką skuteczność prowadzonego ognia zapewnia zaawansowany system kierowania ogniem. Uzbrojenie pomocnicze składa się ze zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia CROWS z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm oraz dwóch karabinów maszynowych kal. 7,62 mm.

Czołg Abrams M1A2SEPv3 charakteryzuje się silną odpornością balistyczną i przeciwminową, zapewniając najwyższy poziom ochrony załogi. Napęd czołgu stanowi silnik turbowałowy Honeywall AGT1500 Tiger o mocy 1500 KM, który zapewnia wysoką prędkość maksymalną oraz mobilność w każdym terenie. Najnowsza wersja została dodatkowo wyposażona w pomocniczą jednostkę napędową (APU).
 

Masa bojowa czołgu M1A2SEPv3 Abrams wynosi, w zależności od zastosowanych na platformie rozwiązań, ok. 65-70 t, co umożliwia wykorzystanie do ich transportu ciągników siodłowych z zestawami niskopodwoziowymi do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o masie do 70 t.

Poprzednie dostawy 116 czołgów M1A1 Abrams dla Wojska Polskiego zostały zakończone. Ostatnia transza została zrealizowana w czerwcu 2024 r. i obejmowała dostawę 47 czołgów i 26 warsztatów na podwoziu HMMWV. Całkowita wartość umowy wynosiła ok. 1,4 mld dolarów netto, z czego blisko 200 mln dolarów było finansowane przez stronę amerykańską w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych. Pozyskane czołgi M1A1 Abrams weszły na wyposażenie 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl

Kamil Kusier
redaktor naczelny

galeria


komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz