WFOŚiGW w Gdańsku i Szczecinie wsparły MOSG w zakupie pojazdów i łodzi
Morski Oddział Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku wkrótce wzbogaci się o dwa nowe pojazdy terenowe, przyczepę podłodziową i hybrydową łódź motorową. Jak poinformował Tadeusz Gruchalla, zakup stanie się możliwy dzięki dofinansowaniu do kwoty 200 tys. zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i do 400 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
straż graniczna wiadomości20 listopada 2024 | 15:41 | Źródło: MOSG / Gazeta Morska | Drukuj
Podobne pojazdy w woj. mazowieckim otrzymała m.in. Straż Pożarna | fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Powiecie Warszawskim Zachodnim
Zakup możliwy stał się w ramach programów: Adaptacja do zmian klimatu, ochrona wód i gospodarki wodnej w ramach zadań: „Zakup pojazdu terenowego do monitorowania stanu czystości wód w rejonie Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego” i „Zakup pojazdu terenowego wraz z przyczepą podłodziową i hybrydową łodzią motorową do skutecznego monitorowania stanu środowiska w rejonie ujścia rzeki Odry”.
- Zakup nowego pojazdu terenowego pozwoli na realizowanie zadań w zakresie monitorowania stanu czystości wód w rejonie Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz ujawnianie sprawców takich wykroczeń. Umożliwi również realizowanie zadań patrolowo-interwencyjnych przy ochronie lądowego odcinka granicy państwowej z Federacją Rosyjską na Mierzei Wiślanej. Dodatkowo zapewni szybką i sprawną realizację odpraw granicznych jednostek pływających w morskim przejściu granicznym Nowy Świat, na kanale żeglugowym łączącym wody Zatoki Gdańskiej z Zalewem Wiślanym - przekazał Tadeusz Gruchalla, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Nowy pojazd terenowy, który trafi do Placówki Straży Granicznej w Krynicy Morskiej pozwoli także na podejmowanie działań związanych z monitorowaniem stanu czystości wód, powietrza oraz wykrywanie zanieczyszczeń środowiska na obszarze działania Straży Granicznej w Krynicy Morskiej (nabrzeże i wody przybrzeżne Bałtyku, Zalewu Wiślanego, obszary objęte ochroną).
Jak informuje MOSG, zakup ten pozwoli też m.in. na skuteczniejszą ochronę przed zanieczyszczeniami wybrzeża morskiego, a także wód lądowych i śródlądowych. Nowy pojazd przyczyni się również do wzmocnienia nadzoru nad transgranicznym przemieszczaniem odpadów, ograniczenia skażenia substancjami ropopochodnymi poprzez kontrole jednostek pływających. Istotnym elementem jest także zwalczanie kłusownictwa na wodach oraz ujawnianie na terenach przybrzeżnych martwych zwierząt oraz kontrola obszarów leśnych pod kątem nielegalnych wysypisk śmieci, nielegalnego wydobycia bursztynu, niszczenia roślinności, zakazu wjazdu do lasów, odprowadzania ścieków do wód.
Zakup pojazdu terenowego Volkswagen Amarok stał się możliwy dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Finansowanie drugiego pojazdu wraz z łodzią możliwy był z kolei dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
- Drugi pojazd terenowy wraz z przyczepą podłodziową i hybrydową łodzią motorową umożliwi skuteczne podejmowanie działań związanych z monitorowaniem stanu czystości wód, powietrza oraz wykrywania zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Chodzi o wykrywanie zanieczyszczeń środowiska wód portowych, śródlądowych oraz ujawnianie sprawców takich zanieczyszczeń, nadzór nad transgranicznym przemieszczaniem odpadów przez jednostki pływające, ale też ograniczenie skażeń substancjami ropopochodnymi oraz innymi substancjami toksycznymi przez kontrolę jednostek pływających pod względem technicznym - dodał Tadeusz Gruchalla z MOSG.
Straż Graniczna tłumaczy, że ten pojazd pozwoli na jeszcze efektywniejsze zwalczanie procederu kłusownictwa na wodach, ujawnianie zajmujących się tym osób oraz urządzeń służących do nielegalnego połowu ryb. Wśród wielu zadań jest też nadzór nad eksploatacją polskich obszarów morskich i promowanie postaw ekologicznych i podnoszenie poziomu świadomości w tym zakresie wśród osób uprawiających rekreację wodną.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Finowie przekazali Estonii przewodnictwo w Baltic Sea Region Border Control Cooperation (BSRBCC)
Niebezpieczny kurs na Zatoce Gdańskiej. Interweniować musiała Straż Graniczna z Gdańska
Obrali kurs na Morski Oddział Straży Granicznej
Ponad 800 cudzoziemców objętych kontrolą Straży Granicznej w Gdyni i w powiecie kartuskim
40. rocznica śmierci patrona Morskiego Oddziału Straży Granicznej pułkownika Karola Bacza
Szef BBN Jacek Siewiera z wizytą w Pomorskim Dywizjonie Straży Granicznej
Na morzu i na lądzie. Morski Oddział Straży Granicznej rekrutuje nowych funkcjonariuszy
Patenty kadeta, gratulacje i awanse. Na Pomorzu uczą się przyszli funkcjonariusze Straży Granicznej
Youtuber AJ the Polish American brał udział w ćwiczeniach Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Jak mu poszło?
Tajwańska Straż Przybrzeżna zatrzymała obywatela ChRL próbującego wtargnąć na wyspę Menghu
REKLAMA