Uroczystości pogrzebowe śp. Tadeusza Urbanowicza ps. Moskito. Polski bohater spoczął w Gdańsku
W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbył się uroczysty pochówek śp. Tadeusza Urbanowicza ps. Moskito, żołnierza 3. i 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, poległego w 1946 r. w Borach Tucholskich w walce z MO.
historia05 października 2024 | 11:17 | Źródło: Gazeta Morska / Instytut Pamięci Narodowej | Drukuj
fot. Mikołaj Bujak / IPN
– Cele 5. Wileńskiej Brygady AK pięknie zdefiniował stojący na jej czele legendarny major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”: My nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich i chcemy by Polską rządzili Polacy służący dobrej sprawie i wybrani przez naród Polski. O to bił się „Moskito” - powiedział podczas uroczystości pogrzebowych prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.
Jak informuje IPN, bohater polskiego podziemia niepodległościowego spoczął, zgodnie z wolą rodziny, na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, w kwaterze Armii Krajowej, obok mogiły Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.
Instytut Pamięci Narodowej o Tadeuszu Urbanowiczu ps. Moskito
Tadeusz Urbanowicz urodził się w 1926 r. w Wilnie. Był harcerzem Szarych Szeregów, a od 1944 r. żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady AK. Uczestniczył w walkach o Wilno w ramach Operacji „Ostra Brama”. Po zajęciu Wileńszczyzny przez Sowietów uniknął aresztowania i przeszedł na Białostocczyznę, gdzie w 1945 r. dołączył do 5. Wileńskiej Brygady AK, odtworzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Na Białostocczyźnie i Podlasiu walczył w szwadronie por. Romualda Rajsa „Burego”. Od początku 1946 r. działał w patrolu dywersyjnym 5. Brygady na Pomorzu. Wiosną razem z brygadą mjr. „Łupaszki” wyruszył w Bory Tucholskie – w szwadronie por. Zdzisława Badochy „Żelaznego”.
9 października w miejscowości Brzeziny szwadron, zaskoczony przez funkcjonariuszy MO, zaczął się wycofywać. „Moskito” został ciężko ranny w nogę. Nie chcąc narażać kolegów z oddziału na straty podczas próby ewakuowania go z pola walki, zastrzelił się z okrzykiem „Czołem chłopaki!”.
W 1995 r. rodzina przeniosła jego szczątki z małego cmentarzyka w Brzezinach na Cmentarz Srebrzysko w Gdańsku. Obecnie, spełniając wolę rodziny, śp. Tadeusz Urbanowicz ps. „Moskito” spocznie w kwaterze XIV na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, obok mogił Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Polska Marynarka Handlowa na wojennych szlakach (1939-1945)
Rocznica śmierci admirała Romualda Wagi - hołd dla byłego dowódcy Marynarki Wojennej RP
397. rocznica Bitwy pod Oliwą. Symbol polskiej potęgi morskiej i zwycięstwa nad szwedzką armadą
87 lat w służbie biało-czerwonej. ORP Błyskawica, świadek historii i symbol Marynarki Wojennej z Virtuti Militari
Jubileusz 100 lat pisma „Morze" w Krakowie i Lęborku....było i będzie czyli listopad w morskiej kronice
40. rocznica śmierci patrona Morskiego Oddziału Straży Granicznej pułkownika Karola Bacza
Medale Reipublicae Memoriae Meritum wręczone. Wyróżnione zostały ludzie morza
Pomorski Kongres Pamięci Narodowej w Gdańsku. „Dumnie jest być Polakiem”
Z szacunku do historii polskiego i polsko-duńskiego ruchu oporu. Wizyta polskich marynarzy w Ryvangen
Startuje Pomorski Kongres Pamięci Narodowej. Dwa dni historii, kultury, nowych technologii i edukacji w Gdańsku
REKLAMA