Efekty służby pionu cudzoziemskiego MOSG: tysiące konsultacji, wniosków i kontroli
3817 kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium Polski przeprowadzili w minionym roku funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Ustalili, że 1615 obcokrajowców przebywało w Polsce niezgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi wjazdu oraz pobytu. Największy odsetek skontrolowanych cudzoziemców dotyczył obywateli: Bangladeszu, Białorusi, Gruzji, Indii, Kolumbii, Ukrainy.
straż graniczna wiadomości06 lutego 2025 | 09:19 | Źródło: MOSG / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. MOSG
- Strażnicy graniczni dokonali 277 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców na terytorium naszego państwa, jednocześnie weryfikując blisko 15 tysięcy obcokrajowców w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących prawa pracy. W rezultacie okazało się, że ujawniono 2474 cudzoziemców nielegalnie wykonujących pracę w naszym kraju - informuje Tadeusz Gruchalla z MOSG.
Najpopularniejsze branże w jakich funkcjonowały kontrolowane firmy zatrudniające cudzoziemców to m. in.: usługi budowlane, przetwórstwo przemysłowe oraz zakwaterowanie i usługi gastronomiczne. W sferze zatrudnienia cudzoziemców dużą rolę odgrywały również agencje zatrudnienia. Wśród kontrolowanych znajdowali się najczęściej obywatele takich krajów jak: Bangladesz, Białoruś, Gruzja, Kolumbia, Mołdawia, Ukraina.
W ramach swoich ustawowych zadań funkcjonariuszom z pionu ds. cudzoziemców udało się przeprowadzić przeszło 10 tysięcy konsultacji wizowych w oparciu, o które konsulowie RP podejmują decyzje o wydaniu cudzoziemcom wizy na wjazd do Polski.
- Nie bez uwagi powinien pozostać fakt, że niezależnie od liczby zlecanych konsultacji wizowych, duży wkład pracy mundurowi włożyli w opiniowanie cudzoziemców aplikujących o różne tytuły pobytowe (w ramach postępowań administracyjnych prowadzonych przez wojewodów) pod kątem ich ewentualnego zagrożenia dla ładu i porządku publicznego, czy też bezpieczeństwa państwa. W samym ubiegłym roku zaopiniowali blisko 45 tysięcy takich wniosków - dodaje Tadeusz Gruchalla.
W ciągu całego 2024 roku przyjęto 851 wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP (obejmujących łącznie 1094 cudzoziemców) – jest to wzrost o ponad 200 proc. względem 2023 r. Dominujące obywatelstwa, to Ukraina oraz Białoruś.
W całym 2024 roku wydano 770 decyzji administracyjnych związanych z procedurami powrotowymi. Najwięcej decyzji o zobowiązaniu do powrotu wydanych zostało przez Placówkę SG w Szczecinie. Dzieje się to głównie za sprawą działań podejmowanych w związku z przywróceniem tymczasowej kontroli granicznej przez państwo niemieckie.
zobacz też
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Morski Oddział Straży Granicznej żegna "Drago". Owczarek niemiecki w Szczecinie służył od 2017 roku
Straż Graniczna zabroniła rybakom wypłynięcia w morze
Granica otwarta dla wszystkich. Morski Oddział Straży Granicznej pokazał, jak chroni nasze wybrzeże
Dzień Otwarty Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Poznaj specyfikę służby na morzu
Zgrane siły na straży bezpieczeństwa. Ćwiczenia antyterrorystyczne w Porcie Wojennym w Świnoujściu
Nietypowy gość w Szczecinie. SG-301 Generał Józef Haller na Wałach Chrobrego
Zamiast paneli podłogowych narkotyki. Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała kontener z Kanady
Skontrolowali legalność pracy prawie tysiąca cudzoziemców
Morze pełne marzeń. Rusza akcja „Morskie Opowieści”. Stwórz legendę Bałtyku razem z nami!
Dzień otwarty usteckiej Straży Granicznej. Edukacja i pasja służby na morzu
REKLAMA