Straż Graniczna przerwała połów na Zalewie Wiślanym. Kuter zawrócony do portu po kontroli bezpieczeństwa

Funkcjonariusze Straży Granicznej przerwali połów prowadzony przez kuter rybacki na Zalewie Wiślanym po wykryciu szeregu poważnych naruszeń przepisów bezpieczeństwa. Jednostka została skierowana do portu w Starej Pasłęce, a wobec szypra może zostać wszczęte postępowanie administracyjne.

bezpieczeństwo pomorze rybołówstwo straż graniczna wiadomości zalew wiślany

10 maja 2026   |   19:01   |   Źródło: Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. MOSG

fot. MOSG

Poważne nieprawidłowości podczas kontroli jednostki rybackiej

Funkcjonariusze Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej przeprowadzili na początku maja kontrolę kutra rybackiego operującego na wodach Zalewu Wiślanego. Inspekcja została wykonana przez grupę kontrolną z jednostki pływającej SG-045. Na pokładzie znajdowało się dwóch rybaków.

W trakcie działań mundurowi ujawnili szereg rażących naruszeń przepisów dotyczących bezpieczeństwa żeglugi oraz wyposażenia jednostki. Jak ustalono, zarówno szyper, jak i członek załogi nie posiadali wymaganych świadectw STCW potwierdzających kwalifikacje do pracy na morzu.

Brak środków ratunkowych i wyposażenia łączności

Kontrola wykazała również brak obowiązkowych środków ratunkowych oraz nieważne wyposażenie pirotechniczne wykorzystywane w sytuacjach alarmowych. Dodatkowo jednostka nie posiadała radia VHF przeznaczonego do prowadzenia łączności bezpieczeństwa na wodach morskich.

Zastrzeżenia funkcjonariuszy dotyczyły także kwestii technicznych. Zamontowany na kutrze silnik zaburtowy nie odpowiadał parametrom wskazanym w karcie bezpieczeństwa jednostki.

Natychmiastowe wstrzymanie połowów

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami szyper otrzymał polecenie natychmiastowego zaprzestania połowów i skierowania jednostki do portu w Starej Pasłęce.

Straż Graniczna podkreśla, że podobne kontrole mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi pracujących na morzu oraz ochrony porządku na akwenach morskich. Brak podstawowego wyposażenia ratunkowego i środków łączności znacząco utrudnia prowadzenie akcji ratowniczych w przypadku awarii lub nagłego pogorszenia warunków pogodowych.

Możliwe postępowanie administracyjne

Komendant Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej zapowiedział skierowanie do Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni wniosku o wszczęcie postępowania administracyjnego wobec szypra kontrolowanej jednostki.

Sprawa może zakończyć się konsekwencjami administracyjnymi związanymi z naruszeniem przepisów bezpieczeństwa żeglugi oraz wykonywania rybołówstwa na obszarach morskich.

Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


wpisz treść
nick
SKOMENTUJ

Dodaj pierwszy komentarz