Siódma stacja wodorowa ORLEN ruszyła w Gdyni. Nowy impuls dla niskoemisyjnego transportu na Pomorzu
ORLEN uruchomił w Gdyni swoją siódmą ogólnodostępną stację tankowania wodoru w Polsce i pierwszą na północy kraju. Nowa infrastruktura, zlokalizowana przy ul. Wielkopolskiej 239, ma wspierać rozwój niskoemisyjnego transportu drogowego, w tym komunikacji publicznej oraz przewozów ciężarowych. Inwestycja wpisuje się w długofalową strategię rozwoju gospodarki wodorowej realizowaną przez koncern.
biznes energetyka inwestycje pomorze transport i spedycja trójmiasto wiadomości03 czerwca 2026 | 00:26 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj

fot. ORLEN
Pierwsza stacja wodorowa ORLEN na Pomorzu
Nowy punkt tankowania został uruchomiony w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych północnej Polski, łączącego trasy ekspresowe S6 i S7. Obiekt jest dostępny przez całą dobę i przeznaczony zarówno dla samochodów osobowych, jak i autobusów oraz pojazdów ciężarowych.
Stacja wyposażona została w dwa punkty tankowania. Jeden umożliwia tankowanie wodoru pod ciśnieniem 350 bar, drugi pod ciśnieniem 700 bar. Dobowa wydajność obiektu wynosi 630 kilogramów wodoru. Tankowanie samochodu osobowego zajmuje około pięciu minut, natomiast autobusu około piętnastu minut.
Wodór coraz ważniejszy dla transportu
Jak podkreśla ORLEN, rozwój infrastruktury tankowania stanowi niezbędny element budowy rynku paliw wodorowych w Polsce.
- Wodór będzie odgrywał coraz większą rolę w nowoczesnej gospodarce, dlatego konsekwentnie rozwijamy zarówno jego produkcję, jak i infrastrukturę niezbędną do wykorzystania tego paliwa. Dostrzegamy jego szczególny potencjał przede wszystkim w transporcie publicznym i ciężkim, gdzie może realnie wspierać dekarbonizację oraz poprawę jakości powietrza. Naszym celem jest stworzenie niezawodnego systemu dostaw dla transportu. Uruchomienie stacji w Gdyni powiększa budowaną przez nas ogólnopolską sieć, oferując kierowcom tankowanie tego niskoemisyjnego paliwa w siódmej już, a pierwszej na północy Polski lokalizacji, położonej tuż obok strategicznego węzła transportowego tras S6 i S7 - mówi Grzegorz Jóźwiak, dyrektor wykonawczy ds. Biopaliw i Wodoru ORLEN.
Wsparcie dla transportu publicznego
Nowa stacja ma odegrać istotną rolę również w rozwoju zeroemisyjnej komunikacji miejskiej na Pomorzu. Jeszcze w okresie wakacyjnym na ulicach Gdyni mają pojawić się pilotażowe kursy autobusu wodorowego, który będzie korzystał z nowo uruchomionej infrastruktury.
Wodór dostarczany jest do Gdyni z hubów produkcyjnych ORLEN we Włocławku i Trzebini za pomocą specjalistycznych naczep wodorowych, tzw. bateriowozów. Pojemność pojedynczej naczepy wynosi od 500 do 900 kilogramów paliwa.
Element europejskiej sieci wodorowej
Inwestycja powstała w ramach projektu "PureH2", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Obiekt wyposażono w systemy bezpieczeństwa, w tym czujniki wodoru oraz złącza zrywne, a strefa magazynowania paliwa została odpowiednio zabezpieczona.
Uruchomienie stacji w Gdyni wpisuje się również w rozwój infrastruktury wodorowej wzdłuż transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Obecnie ogólnodostępne stacje tankowania wodoru ORLEN działają także w Poznaniu, Katowicach, Wałbrzychu, Włocławku, Pile i Płocku. Mobilna stacja funkcjonuje ponadto od 2022 roku w zajezdni autobusowej w Krakowie.
Według założeń Grupy ORLEN do 2035 roku łączna moc elektrolizerów koncernu ma osiągnąć około 0,9 GW. W połączeniu z projektami waste-to-hydrogen umożliwi to produkcję ponad 130 tys. ton odnawialnego wodoru rocznie. W kolejnych latach nowe stacje tankowania mają powstać m.in. w Warszawie, Krakowie, Bielsku-Białej oraz Gorzowie Wielkopolskim.
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Z Gdyni na koniec świata. Domknięto konstrukcję nowej Polskiej Stacji Antarktycznej
Ocean Winds stawia na polski local content. Przembud Gdańsk zbuduje bazę serwisową dla farmy BC-Wind
Austal USA pokazuje kulisy budowy okrętów. Modułowa produkcja ma przyspieszyć dostawy dla US Navy
Eurosatory 2026: rewolucja bezzałogowa wchodzi na morze, a jej echo słychać nad Bałtykiem
Polska Grupa Zbrojeniowa otwiera się na współpracę. Tylko na wybrzeżu zgłosiło się blisko 500 firm
Od pomysłu do okrętu krótszą drogą. PGZ i gdańskie CTO podpisały umowę ramową
Polski kapitał, polskie technologie. Local Content obejmie także sektor cyfrowy
Wulkan stawia na offshore. Kontrakty za dziesiątki milionów złotych mają napędzić rozwój stoczni
PGE Baltica wybrała wykonawcę przyłącza lądowego dla projektu Baltica 9+
Pierwsza turbina stanęła na Morzu Północnym. Nordseecluster wkracza w kluczową fazę budowy
REKLAMA
REKLAMA