Siódma stacja wodorowa ORLEN ruszyła w Gdyni. Nowy impuls dla niskoemisyjnego transportu na Pomorzu

ORLEN uruchomił w Gdyni swoją siódmą ogólnodostępną stację tankowania wodoru w Polsce i pierwszą na północy kraju. Nowa infrastruktura, zlokalizowana przy ul. Wielkopolskiej 239, ma wspierać rozwój niskoemisyjnego transportu drogowego, w tym komunikacji publicznej oraz przewozów ciężarowych. Inwestycja wpisuje się w długofalową strategię rozwoju gospodarki wodorowej realizowaną przez koncern.

biznes energetyka inwestycje pomorze transport i spedycja trójmiasto wiadomości

03 czerwca 2026   |   00:26   |   Źródło: Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. ORLEN

fot. ORLEN

Pierwsza stacja wodorowa ORLEN na Pomorzu

Nowy punkt tankowania został uruchomiony w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych północnej Polski, łączącego trasy ekspresowe S6 i S7. Obiekt jest dostępny przez całą dobę i przeznaczony zarówno dla samochodów osobowych, jak i autobusów oraz pojazdów ciężarowych.

Stacja wyposażona została w dwa punkty tankowania. Jeden umożliwia tankowanie wodoru pod ciśnieniem 350 bar, drugi pod ciśnieniem 700 bar. Dobowa wydajność obiektu wynosi 630 kilogramów wodoru. Tankowanie samochodu osobowego zajmuje około pięciu minut, natomiast autobusu około piętnastu minut.

Wodór coraz ważniejszy dla transportu

Jak podkreśla ORLEN, rozwój infrastruktury tankowania stanowi niezbędny element budowy rynku paliw wodorowych w Polsce.

- Wodór będzie odgrywał coraz większą rolę w nowoczesnej gospodarce, dlatego konsekwentnie rozwijamy zarówno jego produkcję, jak i infrastrukturę niezbędną do wykorzystania tego paliwa. Dostrzegamy jego szczególny potencjał przede wszystkim w transporcie publicznym i ciężkim, gdzie może realnie wspierać dekarbonizację oraz poprawę jakości powietrza. Naszym celem jest stworzenie niezawodnego systemu dostaw dla transportu. Uruchomienie stacji w Gdyni powiększa budowaną przez nas ogólnopolską sieć, oferując kierowcom tankowanie tego niskoemisyjnego paliwa w siódmej już, a pierwszej na północy Polski lokalizacji, położonej tuż obok strategicznego węzła transportowego tras S6 i S7 - mówi Grzegorz Jóźwiak, dyrektor wykonawczy ds. Biopaliw i Wodoru ORLEN.

Wsparcie dla transportu publicznego

Nowa stacja ma odegrać istotną rolę również w rozwoju zeroemisyjnej komunikacji miejskiej na Pomorzu. Jeszcze w okresie wakacyjnym na ulicach Gdyni mają pojawić się pilotażowe kursy autobusu wodorowego, który będzie korzystał z nowo uruchomionej infrastruktury.

Wodór dostarczany jest do Gdyni z hubów produkcyjnych ORLEN we Włocławku i Trzebini za pomocą specjalistycznych naczep wodorowych, tzw. bateriowozów. Pojemność pojedynczej naczepy wynosi od 500 do 900 kilogramów paliwa.

Element europejskiej sieci wodorowej

Inwestycja powstała w ramach projektu "PureH2", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Obiekt wyposażono w systemy bezpieczeństwa, w tym czujniki wodoru oraz złącza zrywne, a strefa magazynowania paliwa została odpowiednio zabezpieczona.

Uruchomienie stacji w Gdyni wpisuje się również w rozwój infrastruktury wodorowej wzdłuż transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Obecnie ogólnodostępne stacje tankowania wodoru ORLEN działają także w Poznaniu, Katowicach, Wałbrzychu, Włocławku, Pile i Płocku. Mobilna stacja funkcjonuje ponadto od 2022 roku w zajezdni autobusowej w Krakowie.

Według założeń Grupy ORLEN do 2035 roku łączna moc elektrolizerów koncernu ma osiągnąć około 0,9 GW. W połączeniu z projektami waste-to-hydrogen umożliwi to produkcję ponad 130 tys. ton odnawialnego wodoru rocznie. W kolejnych latach nowe stacje tankowania mają powstać m.in. w Warszawie, Krakowie, Bielsku-Białej oraz Gorzowie Wielkopolskim.

Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


wpisz treść
nick
SKOMENTUJ

Dodaj pierwszy komentarz